Jihočeská obec Kestřany se pyšní hned dvěma starobylými tvrzemi. Jedna z nich je celoročně přístupná

Mezi Strakonicemi a Protivínem a asi osmi kilometrů od Písku leží obec Kestřany. Tu křižují cyklostezky Otavská a Okolo Písku a modře značená turistická trasa z Písku. Cyklisté, turisté a motoristé se zde mohou zastavit, protože Kestřany disponují hned několika pamětihodnostmi. Ojedinělá je především existence hned dvou tvrzí, stojících v těsném sousedství.

Horní tvrz Kestřany

Pozdně gotická Horní tvrz Kestřany pochází z počátku 14. století a prošla třemi velkými stavebními fázemi. Nejstarší je dnešní budova Purkrabství, v druhé stavební fázi vznikly obytné věže a hradba se vstupní bránou. Ve třetí fázi na počátku 16. století byl postaven palácový trakt s velkým sálem vyzdobeným renesanční výzdobou a kaple zasvěcená sv. Máří Magdaléně.

Zajímavý je vznik samotného jména Kestřany, který je možná odvozen od tvaru koster, kostra. Další varianta je, že původní jméno bylo Kystřany, tedy osada obyvatelů v Kystře, přičemž Ky- se změnilo na Ke-. Kystra má význam buď jako hranice nebo jako kostlivec.

Horní tvrz Kestřany je celoročně přístupná, v období od listopadu do října v čase od 9:00 do 17:00 hodin od pondělí do neděle. Dospělí si za vstupné zaplatí 70 Kč, děti do 15 let 40 Kč a děti mladší 6 let mají vstup zdarma.

V prostorách tvrze se natáčely pohádky Jestřábí moudrost (1989) a Pravý rytíř (2016). Najdete tu jednu „kešku“ ze série Filmová místa. Do tvrze mají psi vstup dovolené, ale pouze na vodítku.

 

Dolní tvrz Kestřany. Foto autor: Martinarnost; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Doln%C3%AD_(Barochovsk%C3%A1)_tvrz_Kest%C5%99any.jpg

Dolní tvrz Kestřany

Tato tvrz je mladší než její horní kolegyně. Byla postavena až na konci 14. století. O století později byla ale už pustá. Jindřich III. starší ze Švamberka ji ale nechal opravit a zřídil v ní pivovar. Později pak sloužila k hospodářským účelům. Jejím jádrem je hranolová obytná věž, následně bylo vybudováno nové opevnění a okrouhlá věž, později pak palácová křídla.

Dolní tvrz Kestřany je nepřístupná, takže je možné se obdivovat jen jejím exteriérům. Stejně tak tomu je u kestřanského barokního zámku ze 17. století, který je v současné době v soukromém vlastnictví.

Zdroj: https://kestrany.cz/; https://cs.wikipedia.org/wiki/Kest%C5%99any

Horní tvrz Kestřany Náhledové foto autor: Chmee2; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Horn%C3%AD_tvrz_in_Kest%C5%99any_(2).JPG

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.