Budou bílé Vánoce? Příští týden bude mrznout určitě, poté je situace nejistá

Bílé Vánoce

Kdo by si nepřál bílé Vánoce? Asi každý. Mráz a sníh jsou velkými kouzelníky, kteří zvládnou i ze zdánlivě všedních dnů vykouzlit něco jedinečného. Letos se opět můžeme vsadit, jak to nakonec bude vypadat. Předpovědi vypadají přinejmenším zajímavě. Pojďme se tedy společně podívat na to, co nás čeká v následujících dnech a také přímo na Štědrý den.

Příští týden ve znamení sněhu a mrazu

Výhled na příští týden je z hlediska milovníka zimy naprosto skvělý. Sněhová nadílka by měla přijít na jeho začátku. Konkrétně už v neděli bude na většině území naší republiky chumelit. Napadnout by mělo nějakých 15 cm sněhu. Ve východních částech republiky by se mělo při trvalejším sněžení objevit až 30 cm sněhu. Počítat je třeba také s výrazným ochlazením. Nejvyšší denní teploty by měly zůstat pod bodem mrazu, takže se sníh ve většině lokalit udrží. Otázkou zůstává, jak tomu bude dlouho.

Bílé VánoceFoto: Pixabay

Dlouhodobé předpovědi jsou jen do 20. prosince

Zimní charakter počasí by měl přetrvávat až do 20. prosince. Právě do této doby jsou k dispozici dlouhodobé předpovědi. Teploty by se neměly moc dostávat nad nulu, takže by sníh měl vydržet. Kolem 20. prosince se ale situace může bezesporu zlomit. Máme za sebou už několik velmi nadějně vypadajících bílých vánočních svátků, které se ale nakonec hned na začátku pokazily.

Teplé proudění jako hlavní nepřítel mrazů

Právě teplé jihozápadní nebo západní oceánské proudění, jež se dostává do střední Evropy po 20. prosinci, se stalo už jakousi klasikou. Bohužel. Uvidíme, zdali tomu tak bude i letos. Možnost bílých Vánoc ale dle pranostik určitě zavrhovat nemůžeme. Jak svátek svaté Kateřiny, tak i svátek svatého Ondřeje byly na blátě. Pranostiky hovoří jasně. „Když Kateřina po ledu už chodívá, Eva potom blátem oplývá“ a „Ondřej na sněhu a Štěpán na blátě“. Tradičně tomu v posledních letech bývá tak, že ráno je na Štědrý den mrazivé a odpoledne na blátě. Tak uvidíme.

Zdroje info: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pocasi-cesko-predpoved-chmu-snih-teploty-zima.A221208_055835_domaci_pitt

https://www.denik.cz/veda/bile-vanoce-pravdepodobnost-je-mala-ale-pocasi-vzdy-muze-prekvapit-21221130.html

https://www.meteocentrum.cz/predpoved-pocasi/czech.php?longtermForecast=1

 Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.