Plateb kartou pravděpodobně v příštím roce ubude – prodejci i restauratéři mají opět důvod rušit terminály

Plateb kartou pravděpodobně v příštím roce ubude a může za to celá řada faktorů. Bude tedy rozhodně dobré nachystat si hotovost. Místa, kde kartou nikdy platit nešlo.

Ještě před tím, než se budeme zabývat samotným problémem, se však podívejme na 5 míst, kde platit kartou nikdy nešlo:

1. Tržnice a jarmarky

Tržiště a jarmarky toho nabízejí hodně, co vám ale nenabídnou, jsou platební terminály. Umožňují vám posunout se zpátky v čase a zažít obchod takový, jako byl dřív.

2. Na zahraničí nespoléhejte

V případě, že místo za zimou vyrážíte na Vánoce do teplých krajin jižní a jihovýchodní Asie, je plná peněženka peněz téměř povinností. Výjimkou nejsou ani státy, kde je běžné si za luxus připlatit – například Egypt. Egypťané jsou totiž mimo jiné velmi hákliví na spropitné.

3. Kartu neberte ani na pouť

Pár stovek do kapsy a vyrazit za zábavou, kterou nabídnou jen kolotoče, cukrová vata a papírové růže. Naštěstí by asi nikoho z nás nenapadlo úmyslně si s sebou přibalit platební kartu, protože na poutích bývají terminály jen málokdy.

4. „Jedna čárka“ signálu

Ať už jde o boudy na horách, nebo bary pod zemí, kde prostě není signál – s místy, kde je lepší mít hotovost, se stále ve velké míře setkáváme. Vždy je proto dobré mít na cestě do těchto míst v peněžence nějakou tu bankovku. Pro případ nouze.

Foto: Pixabay

5. Sousedský obchod

Nemusí jít jen o věci, ale i o poskytování služeb. Najali jste si zahradníka, paní na úklid nebo se stavili si nechat upravit své nehty? U malých částek chtějí především hotovost.

Platebních terminálů bude méně

Návrh na zrušení EET by měl nabýt účinnosti k 1. lednu 2023. S vypnutím elektronické evidence tržeb se ovšem mnozí podnikatelé jistě vrátí k hotovosti. „Důvod je prostý – žádné provize bankám, žádné poplatky za terminály a pořádná dýška. Mnoho restaurací totiž tvrdí, že s příchodem bezhotovostních plateb už lidé pouze ‚pípnou‘ kartou, odejdou a s dýškem se vůbec neobtěžují. Je tedy dost pravděpodobné, že od začátku příštího roku budeme hotovost potřebovat víc než kdy jindy,“ doplňuje Ondřej Kozák, výkonný ředitel společnosti Euronet pro Českou republiku.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-boj-o-zruseni-eet-ano-ve-snemovne-opet-vytahlo-obstrukce-40411274, https://www.pruvodcepodnikanim.cz/clanek/zruseni-eet/?bid1=ps-SME-DSA-2508-Google

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.