Kadeřnictví za socialismu: bez úplatků to mnohdy nešlo a mokrá trvalá byla spíš z nouze ctnost

Trvalá, Kadeřnictví, Kadeřnictví za socialismu, socialismus, historie

Kadeřnictví za socialismu: bez úplatků to mnohdy nešlo a mokrá trvalá byla spíš z nouze ctnost. Státem řízené kadeřnické salony, nedostatek zásob a vzkvétající černý trh s kosmetickými službami formovaly kadeřnický průmysl způsobem, na který dodnes řada lidí spíše trpce vzpomíná.

Omezené soukromé podnikání

V období socialismu byla většina kadeřnických salonů vlastněna a provozována státem, což ponechávalo jen malý prostor pro soukromé podnikání. Kadeřníci byli obvykle státními zaměstnanci, kteří dostávali pevně stanovené platy. Tato rigidní struktura často vedla k nedostatku motivace k vynikání, protože platy nemusely nutně odrážet kvalitu nebo množství poskytovaných služeb.

Přístup a úplatkářství

Zajistit si schůzku v oblíbeném salonu nebylo snadné. Po kvalifikovaných kadeřnících byla vysoká poptávka a jejich rezervační knihy byly často zaplněné měsíce dopředu. Aby se zákazníci vyhnuli dlouhým čekacím lhůtám, běžně nabízeli úplatky nebo spropitné. Tato praxe se stala veřejným tajemstvím a běžnou součástí získání lepších nebo rychlejších služeb. Nebylo neobvyklé, že kadeřnice dostávaly i různé dárky (v naší rodině „frčela“ domácí vajíčka od tety a babiččina nedostižná jahodová marmeláda – ve městě o to byl zkrátka zájem). Samozřejmě na vesnicích to mnohdy vypadalo jinak (a obvykle ne tak dramaticky – naštěstí).

Foto: Pixabay

Trvalá ondulace

Jednou z nejvyhledávanějších úprav vlasů byla trvalá ondulace. Ta spočívala v chemickém ošetření vlasů za účelem vytvoření kudrlinek nebo vln, což byl styl, který zkrátka nešlo přehlédnout. Když ovšem pevné kudrlinky časem povolily, vznikla ona dobře známá „mokrá trvalá“. A slavné to nebylo ani s dostupností kosmetiky – u barev na vlasy docházelo k výpadkům, takže není divu, že se řada žen barvila doma pomocí peroxidu nebo různých přírodních barviv. A jak na tuto dobu vzpomínáte vy?

 

Zdroj: https://www.i60.cz/clanek/diskuze/33320/mela-vlasy-samou-loknu-aneb-kdyz-byla-v-mode-trvala?do=articleDiscussion-loadMore, https://www.dama.cz/clanek/kadernictvi-za-sociku-kadernice-jako-bohyne-uplatky-trvala-i-chemlon-podomacku,

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.