Kroměříž

Kam na hrady a zámky ve Zlínském kraji

Krásných hradů a zámků je u nás spousta. Nachází v různých oblastech, my se konkrétně zaměříme na ty nejznámější ve Zlínském kraji. Najdete tady stavby církve i skvosty slavných císařů jako např. zámek Lešná, Kroměřížský zámek nebo hrad Buchlov.

Hrad Buchlov

Hrad Buchlov byl královským hradem a jeho stavba se datuje do 13. století. Později se z hradu stala pevnost a správní sídlo. Během staletí hrad Buchlov také vyměnil několik majitelů např. pánů z Cimburka, Petřvaldských, Zástřizlů. Všichni majitelé se nějakým způsobem zasloužili o různé stavební úpravy hradu.  Poslední majitelé Berchtoldové dokonce se dokonce během 18. a 19. století přestěhovali na zámek Buchlovice, který je od hradu kousek. Na hradě pak zanechali spoustu jedinečných sbírek. V nabídce jsou tři okruhy, které můžete navštívit a které zahrnují kromě areálu hradu také muzeum hrabat Berchtoldů, kapli sv. Barbory nebo vyhlídku. Hrad je zpřístupněn od dubna do října.

Buchlov

Zámek Lešná

Zámek Lešná je jedno z nejmladších sídel na Moravě a je dokonalou ukázkou šlechtického sídla 20. století. Původními majiteli zámku byli hrabata Seilernové, kteří si během let 1887 až 1893 nechali z místa původně hradu, vystavět sídlo včetně ústředního topení, vodovodu, prostorných koupelen nebo telefonu. Interiér je dodnes zachován a kromě prostoru si můžete prohlédnout i sbírku předmětů z celého světa ze slonoviny, ebenu či antické a egyptské vykopávky. Zámek je otevřen veřejnosti od dubna do konce října.

Zámek Kroměříž

Kroměřížský zámek byl původně gotický hrad založen biskupem Brunem ze Schauenburgu. V 16. století další olomoucký biskup Thurzo Stanislav přestavěl hrad na renesanční zámek a z Kroměříže se stala rezidence olomouckých biskupů. Pohromou  pro město i zámek však byla třicetiletá válka, ale biskup Karel II. z Lichnštejna-Kastelkornu nechal město Kroměříž i arcibiskupský zámek znovu postavit a dnes je zámek spolu se zahradami zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Zámek můžete navštívit od dubna do října a prohlédnout si  jeden z okruhů, do kterých patří třeba reprezentační sály, Zámecká obrazárna či Sala terrena. V Kroměříží se také vyplatí vyrazit do Podzámecké zahrady a také Květné zahrady, jež je na obrázku.

Kroměříž

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *