Kam na výlet v České republice: Zámky, zříceniny a skvělé víno

Valtice

Prázdniny se blíží, doba dovolených bude za pár týdnů v plném proudu, a je tak načase začít pomalu plánovat, kam se vydat na výlet. Pandemie koronaviru je, zdá se, sice zatím na ústupu, cestování do zahraničí může být ale stále ještě trochu komplikované. Obzvláště pokud ještě nejste očkovaní a nechce se vám utrácet zbytečné výdaje navíc kvůli testům. Není důvod zoufat, protože i u nás v České republice je co vidět.

Zámky, hrady a zříceniny v Plzeňském kraji

Spoustu atraktivních lokalit nabízí například Plzeňský kraj. Pokud máte rádi historii, naleznete zde spoustu krásných zámků, hradů i zajímavých zřícenin. Velmi pěknou procházku si můžete udělat třeba výstupem na zříceninu hradu Radyně. Zřícenina je krásně zrekonstruovaná, dá se k ní dojít třeba i s kočárkem, takže je vhodná i pro rodinu s malými dětmi a můžete s sebou vzít klidně i nějakého čtyřnohého mazlíčka. Vstupné do hradu je lidové, můžete tam navštívit nějakou expozici a bývá tam i pestrý kulturní program. Kousek od hradu jsou skály, ze kterých je úžasný pohled na malebné okolí. Úžasnou prohlídku můžete zažít na zámku Kozel. Zámkem provází milá a vtipná průvodkyně, která dokáže i z nudné prohlídky udělat výbornou show. Výborné průvodce má taky hrad Švihov. Po prohlídce si můžete udělat také výlet na loďce kolem hradu.

Hrad Švihov

Hrad Švihov: Foto Pixabay

Putování za vínem po jižní Moravě

Turisticky lákavé lokality má i Jihomoravský kraj. Nejrušnější je asi oblast Pálavy, kde je k vidění spousta věcí na celkem malém prostoru. Kromě pálavské přehrady a Pavlovských vrchů můžete vyrazit na výlety do nádherných zámků v Lednici nebo ve Valticích. Nevšední turistiku ve Valticích vám nabídne třeba Stezka bosou nohou, která měří příjemných 5 km a zavede vás od kolonády na Rajsně až do rakouské vinařské vesničky Schrattenberg. Stezka má jedenáct stanic, na kterých se můžete bosky projít po různých typech povrchů.

Valtice: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.