Kam se poděly tradiční znělky z českých nádraží

Praha-nádraží

Mnohdy jsme tu „svou“ slýchávali celá desetiletí a podvědomě se těšili na to, až nás znovu přivítá při návratu domů. Teď však znělkám na nádražích definitivně odzvonilo. A může za to poměrně nečekaný faktor.

Nepomohla ani petice, která žádala zachování znělek (mimochodem, podepsalo se pod ni asi 7 000 lidí). A čím budou známé melodie písní nahrazeny?

Na lidovku se už netěšte

Jde o proces, který probíhá plíživě už několik měsíců a dost možná jste tak už tuto změnu zaregistrovali před nějakou dobou. Databáze zvuků, jimiž jsou ohlašovány odjezdy a příjezdy vlaků, totiž není centralizovaná a k jejich vypínání tak dochází postupně a víceméně nahodile. Teď však dozněly i ty úplně poslední.

Praha-nádraží

Zdroj obrázku: Pixabay.com

A co je vlastně nahradí? Prostý a efektivní zvuk gongu. Bohužel ne všem lidem je právě příjemný, ale nejspíš nezbude, než si na něj zvyknout. A jaké písničky si už na nádraží nikdy neposlechnete? Šlo například o:

  • Brno hl. n. – Hvězdy jsou jak sedmikrásky nad Brnem
  • České Budějovice – K Budějicům cesta
  • Domažlice – Žádný neví co jsou Domažlice
  • Frýdek-Místek – Okolo Frýdku cestička
  • Praha-Holešovice – Vy Staré Holešovice
  • Praha-Libeň – Vltava
  • Valašské Meziříčí – My jsme Valaši
  • Vsetín – V tom Vsetínském zámku

Proč ke změnám došlo

Důvod je jediný – čas. Průměrná znělka trvala 6-7 vteřin a často se ozývala na začátku i na konci hlášení. A na velkých nádražích, kdy je nutné nějaké změny hlásit prakticky neustále, tak docházelo k tomu, že se buď melodie nebo slova linuly z reproduktorů v dopravní špičce prakticky non-stop.

A nový gong? Ten by měl trvat asi jednu nebo dvě vteřiny, což by v konečném součtu mělo znamenat poměrně slušný časový benefit. Teď jen nezbývá, než doufat, že stejnou péči budou SŽDC věnovat i další úpravám jednotlivých stanic. Vždyť mnohdy není špatně vyladěnému zvukovému systému vůbec rozumět, koleje vlaků se mění na poslední chvíli apod. Z tohoto úhlu pohledu je výměna znělek skoro zanedbatelná.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.