Kam se v ČR vydat za Borůvkovou horou

Možná vás to překvapí, ale i takovou zajímavost tu máme. Musíme však křížem krážem projít Rychlebské hory v Olomouckém kraji a najít ukazatel na nejpopulárnější kopec v okolí, což je právě Borůvková hora.

A nepůjde určit i zbytečný výlet v Olomouckém kraji, čekat tu na vás bude rozhledna i malá, zato vak velmi útulná „občerstvovna“. Rozhledna je poměrně mladá, otevřena byla teprve 7.10.2006. Obsáhnete z ní nejenom  Rychlebské hory, ale dohlédnete až do blízkého Polska – třeba na Otmuchowské a Nyské jezero nebo  Šerák, Praděd, Králický Sněžník – a když je dobré počasí, tak i na Krkonoše. A potřebujete k tomu jen málo – překonat 155 schodů. Nahoru můžete po celý rok a vstup je zdarma.

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Po stopách českých disidentů

Koneckonců, výhledy z Borůvkové hory jsou tu tradicí. Předtím tu stály už dvě dřevěné rozhledny, žádná tu však nevydržela příliš dlouho. Velmi zajímavé události se tu však děly za dob totality. Pokud se nahoru vyškrábete, budete stát na stejném místě, kde se dříve setkával  Václav Havel s  polskými disidenty.

Sestup až do obce Travná

Cesta za výhledy však nemusí být vaším jediným cílem. Jen pozor na bikery, celá oblast je totiž součástí Rychlebských stezek. Dojdete-li až do obce Travná, můžete se pokochat třeba kaplí Panny Marie La Salette a křížovou cestou. Je opravdu krásná, koneckonců 19. března 2003 byla tato dvojice prohlášena kulturní památkou ČR.

Po  modré turistické značce pak můžete vyrazit dolů do Račího údolí. Ovšem stejně jako Borůvkovou horu nepokrývají tmavě modré plody, ani tedy se netěšte na zástupy vzácných korýšů. Malou náplastí vám však bude určitě Tančírna, což je také krásné výletní místo, postavené v secesním stylu. Dřív se sem opravdu chodilo tančit, dnes si tu však alespoň krásně odpočinete. Na kulturní a společenské akce tu však lze narazit stále.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.