hawea2

Do kraje lidojedů a ptáků moa – naláká vás jezery i historií

Nový Zéland patří na seznamu exotických destinací k absolutním špičkám. Jednou za život by se sem rád podíval snad každý – od fanouška filmového Pána prstenů až po milovníka divoké přírody.

Dnes se chceme podívat na trochu jiná lákadla, která vám tenhle zajímavý kus země nabízí. Slyšeli jste někdy o jeho krásných jezerech? Wanaka a Hawea v sobě ukrývají skoro magickou krásu. Pojďme si dnes prohlédnout to méně známé z této dvojice.

Jezero Hawea ještě donedávna nesměl spatřil žádný bílý člověk

Najdete ho na Jižním ostrově Nového Zélandu v regionu Otago. Může se pyšnit úctyhodnou hloubkou 400 metrů a rozlohou  přes sto čtyřicet metrů čtverečních. Svůj název dostalo po maorském kmeni, který na jeho březích původně přebýval. Ve starších textech se tak můžete setkat se zápisem Hāwea, který odkazoval práva na maorštinu. V moderní anglické transkripci se však tento znak vytratil.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ještě v 19. století o jeho existenci věděli jen domorodí Maoři. Nikdo jiný totiž na jejich území nesměl. Cena byla vysoká – smrt. A o to horší, že pro tyto „divochy“ nebylo lidožroutství ničím neobvyklým. Dnes je však situace naštěstí docela jiná.

Ledovcové jezero nabídne osvěžení i v nejparnějším létě

Voda v jezeře Hawea je chladná po celý rok. A tvoří se na ní poměrně velké vlny, což nahrává milovníkům adrenalinu i vodních sportů. Na své si však přijdou i hledači fosilií. Dříve tu totiž v hojném počtu žili ptáci moa, které vyhubili maoři. A pozůstatků ve fosilizovaném stavu je tu k nalezení stále dost a dost.

Ovšem pozor na úřady. Vše je samozřejmě ilegální, i když opatření zatím nejsou příliš přísná. To by se však již mělo brzy změnit. Takže pozor i na nákupy „zaručeně pravých“ suvenýrů.“ Mohly by vás vyjít opravdu draho.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *