vino-talir

Novoroční pokrmy napříč světem – kde „kopírují“ naše zvyky, a kde díky Novému roku zaplavuje město neuvěřitelné množství plastových obalů?

Na Nový rok si v našich končinách tradičně dáváme čočku. Symbolizuje totiž hojnost, protože její drobná zrnka vypadají jako miniaturní mince. Má nám také přinést štěstí, protože právě ono chodí s bohatstvím ruku v ruce. Ovšem pokud si myslíte, že se toho zvyku držíme jen v Česku, pak se mýlíte.

Kde si ještě na Nový rok dopřávají čočku?

Jde například o Itálii, i když jinak jinak si tuto zemi s nejrůznějšími luštěninami spojujeme jen poskrovnu. V Asii pak nahrazují čočku tradiční dlouhé nudle. Nešlápnete vedle, pokud si tipnete, že jejich délka má co dělat s přáním dlouhého života.

Rýžový pudink, vepřové, ale i granátové jablko

Ale pojďme nahlédnout třeba k našim německým sousedům. Tady si rodiny 1. ledna tradičně dopřávají pořádný kus vepřového se zelím a jablky. Vykrmený pašík totiž dříve poukazoval na to, že rodina jeho majitelů je bohatá a dobře se jí daří.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

To ve Skandinávii dávají přednost sladkému pudinku z rýže, který ochucují rozinky a mandle. A v Turecku, stejně jako v mnoha dalších zemích Středomoří, nedají dopustit na granátové jablko. Je totiž plné jadérek, což opět symbolizuje bohatství pozemských statků.

Španělská půlnoční tradice v době plastové

Velmi zajímavou novoroční tradicí se mohou pochlubit Španělé. Chtějí-li mít v příštím roce hodně štěstí a zdraví, musí s úderem půlnoci sníst 12 kuliček hroznového vína. A to tak, že během každého úderu hodin doslova zhltnou jednu.

Dělají to i ti, kteří jinak toto ovoce příliš nemusí. Není tedy divu, že se obchodníci tomuto trendu přizpůsobili a nabízí svým zákazníkům právě 12 kuliček vína v epesní plastové vaničce se spoustou igelitu navrch. A právě díky této „tradici“ zaplavují každý rok španělské ulice tuny plastů.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *