Karibuni v ZOO Zlín je jedním ze tří největších chovatelských zázemí pro slony na světě

ZOO Zlín se nachází asi pět kilometrů od krajského města Zlína, a to v místní části Zlín-Kostelec. V současné době patří k nejnavštěvovanějším místům nejen na Moravě, ale prakticky v celé České republice. Jen za loňský rok jejími branami prošlo na 800 tisíc návštěvníků. A vedení ZOO dělá vše pro to, aby se toto číslo stále zvyšovalo. V zoologické zahradě se totiž stále něco děje. A netýká se to pouze života jejích zvířecích obyvatel, ale také stavebních úprav. Pojďme se podívat do nového chovného zařízení afrických slonů zvaného Karibuni.

Karibuni – trochu jiná ZOO

Chovné zařízení Karibuni se začalo na ploše 21 hektarů stavět v roce 2018. O čtyři roky později se do něho mohlo přestěhovat zlínské sloní stádo, čítající slonice Kali, Zolu a Ulu, které do ZOO Zlín přišly před dvaceti lety z africké divočiny. Nyní téměř dvouletý sameček Zyqarri se již narodil v ZOO Zlín mamince Kali a je prvním africkým slůnětem narozeným v České republice.

Pavilon Karibuni I, slonice Zola a Ulu. Foto autor: Jana Fojtíková 

Karibuni je nejrozsáhlejším projektem ZOO Zlín v celé její dlouhé historii. Zatím je hotová 1. etapa, která sestává z budovy chovného zařízení pro africké slony. V plánu jsou ještě další dvě etapy, které návštěvníkům nabídnou neobyčejné zážitky – přenesou je do Afriky a nabídnou i možnost strávit pár dní v dokonale vybavených safari stanech, a to uprostřed divokých zvířat.

Speciální prohlídky Karibuni I.

Karibuni I. je novým pavilonem zlínské ZOO. Patří k nejmodernějším a k největším na světě. Sloni zde mají k dispozici obrovský prostor (3 600 m2), ve kterém žijí. Běžný návštěvník se sem ale nedostane. Pavilon je veřejnosti nepřístupný. Je možné ho ale navštívit v rámci speciálních prohlídek, které jsou občas pracovníky ZOO organizovány.

Krmení slonů. Foto autor: Jana Fojtíková 

Jeho návštěva rozhodně stojí za to. Lístky je možné koupit pouze prostřednictvím e-shopu, který ZOO provozuje. Ale pozor, je o ně tak velký zájem, že jsou prakticky ihned vyprodány.

Co v pavilonu Karibuni uvidíte

Pracovníci ZOO Zlín seznamují účastníky speciální prohlídky pavilonu Karibuni I. s jeho výstavbou i s plány, které mají do budoucnosti. Návštěvníci se dostanou i dovnitř, kde mají sloní stádo nadosah. Uvidíte, jaké mají chovatelé možnosti týkající se krmení slonů. Nahlédnete i do chovatelského zázemí a možná se zvážíte na váze pro slony.

Cvičení se slony Kali a Zyqarri. Foto autor: Jana Fojtíková 

Ošetřovatelé vám také předvedou ukázku cvičení se slony. Nečekejte ale nějaká cirkusová čísla. Toto cvičení je nutné k tomu, aby bylo možné slony případně veterinárně vyšetřit. Cvičení je hodně zajímavé a je vidět, že slony dost baví. Zejména malého Zyqarriho, který se předváděl jako každé malé dítě.

Zdroj: osobní zážitky Jany Fojtíkové

Slonice Kali. Náhledové foto autor: Jana Fojtíková 

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.