Karlštejn nabídne mnoho zajímavostí i v adventním čase

Zatímco většina českých hradů a zámků se během zimní sezóny úplně nebo z větší části uzavírá, Karlštejn je v tomto ohledu vítanou výjimkou. V adventním čase si sice neužijete plný prohlídkový servis, zato na vás čekají i leckterá lákadla navíc.

A na co se můžete těšit? Rozhodně na adventní tržiště, oblíbenou Českou mši vánoční nebo blízké Muzeum betlémů s mnoha zajímavostmi i raritami.

Karlštejnské podhradí v adventním čase

Už měsíc před Vánocemi se tu otevírají první stánky, nabízející pestrou směs jídel a lidových výrobků. Samozřejmostí jsou adventní věnce, stejně jako oblíbený svařák, horká medovina apod. A najdete tu také velké množství stánků lidových řemesel – přes kováře a řezbáře až třeba po šperkaře.

15. prosince se Karlštejn rozezní sváteční hudbou

Na programu totiž je Česká mše vánoční Jana Jakuba Ryby. Rozezní se tu tohoto dne hned dvakrát a to v Rytířském sále Císařského paláce. Navštívit ji můžete buď v 17:00 nebo v 19:00 hod. V kulisách tohoto středověkého hradu z poloviny 14. století jde rozhodně o zážitek, který byste si neměli nechat ujít. Posunuje tu pravou vánoční atmosféru a mnoho tříd výše.

Karlštejnské Muzeum betlémů a jeho rarity

Potěší vás zejména četné mechanické betlémy, ale nechybí ani opravdu raritní kousky z mnoha netradičních materiálů. A nesmíme zapomenout ani na slavný Karlštejnský královský betlém, který zdobí vyřezávané postavy deseti největší panovníků českých zemí.

Jak je to s adventními prohlídkami Karlštejna

Pokud sem zamíříte v adventním čase, myslete na to, že během všedních dní se dostanete pouze na standardní asi šedesátiminutový okruh. Exkluzivní okruh s návštěvou proslulé Kaple svatého Kříže stejně jako výstup na vysokou věž a rozhledy z ní do dálky se vám pak v zimě bohužel uzavřou úplně.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *