Katarský hrad Puilaurens býval nejjižnější pevností francouzského království. Dnes je z něho turistická atrakce pro milovníky historie

Na jihu Francie v regionu Languedoc-Rousillon nad údolím Boulzane a na skalnatém hřebeni ční pozoruhodná středověká stavba – katarský hrad Puilaurens. Jeho historie sahá až do 10. století. Dnes jsou z něho už jen romantické, poměrně dobře zachované ruiny, které lákají turisty z různých koutů světa.

Obrana proti Španělům

Jihovýchodní část Francie v podhůří Pyrenejí musela od raného středověku chránit své hranice před útoky nepřátel, které přicházely ze španělského území. Od 10. století tu byly v dnešním regionu Languedouc-Roussillon postupně budovány obranné pevnosti, jež úlohu bránit se proti Španělům vzaly na svá bedra.

Jejich existence je spojena také s hnutím albigenských neboli katarů, což byli členové středověkého křesťanského hnutí, které římskokatolická církev považovala za kacíře. I kvůli nim vznikla papežská inkvizice. Kataři na těchto hradech našli útočiště před nevolí papeže. Jedním z takových hradů byl i Puilaurens, kde kataři žili v polovině 13. století.

Když bylo katarské hnutí potlačeno a jeho členové násilně obráceni na katolictví, případně zabiti, dostal se hrad Puilaurens do rukou francouzské monarchie. Svou obrannou úlohu si udržel do roku 1659, kdy byl podepsán Pyrenejský mír a hranice mezi Francií a Španělskem byla posunuta více na jih, čímž pozbyl strategické místo.

Hrad Puilaurens. Foto: Romain Bréget. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ch%C3%A2teau_de_Puilaurens_42.JPG

Schody do nebe

K hradu Puilaurens se dostanete z města Quillan, které je od něho vzdáleno asi dvacet kilometrů. Pod hradem je parkoviště a odpočinkové místo s pitnou vodou. Zřícenina leží v nadmořské výšce 697 metrů na Mont Ardu nad vesnicí Puilaurens uprostřed stálezeleného lesa. Přístup k hradu je po strmé skalnaté cestě a schodišti, jež se klikatí po jižní straně skály.

Hrad Puilaurens je na své stáří poměrně dobře zachovalý. Je vidět prstenec hradeb, věže, postranní budovy, hlavní nádvoří, vodní nádrž. Návštěvníkovi, který se zde porozhlédne, se otevře krásný výhled do okolí. Památka je přístupná od března do října. Letos se poprvé otevře už 25. března. Dospělý zaplatí za její prohlídku 7 EUR (asi 175 korun) a děti od 6 let 4 EUR (asi 100 korun).

Zdroj: https://www.chateau-puilaurens.com/; https://www.francethisway.com/places/chateau-puilaurens.php

Hrad Puilaurens. Náhledové foto autor: Tournasol7; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ch%C3%A2teau_de_Puilaurens002.JPG

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.