Prezident Petr Pavel navštívil Karlovy Vary a vyvolal poprask. Proč máme v současné době tři prezidenty a proč to řada lidí stále nechápe?

Prezident Petr Pavel navštívil Karlovy Vary

Prezident Petr Pavel navštívil Karlovy Vary a vyvolal poprask: ne ani tak kvůli tomu, jaké problémy sem přijel řešit (těžko říct, co může hlava státu udělat s nedostatkem lékařů nebo rychlostí doručování zásilek od České pošty – to ponechme jiným), ale především kvůli faktu, že tam jel.

Řada lidí si myslí, že až do složení slibu by se měl prostě držet v pozadí a příliš na sebe neupozorňovat, protože prezidentem je přece stále ještě Miloš Zeman. Anebo ne? Co o tom vlastně říká ústava?

Je už Petr Pavel prezidentem nebo ne?

Do složení slibu Petra Pavla zbývá v zásadě pár dní (úřadu se ujme 9. března 2023). „To to nemůže ještě chvíli vydržet a schovat si oslovení PREZIDENT až na potom? To se na tu funkci vážně třese, co?“ Ano, takové a mnohé další ohlasy je možné slyšet ze všech stran. Kdo si však myslí, že by měl opravdu ještě na pár dní „zalézt a nevystrkovat nos,“ měl by tak trochu nahlédnout do ústavy.

Prezident Petr Pavel navštívil Karlovy Vary

Prezident Petr Pavel navštívil Karlovy Vary a vyvolal poprask Foto: Pexels

Možná vás to překvapí, ale okamžikem zvolení se Petr Pavel opravdu stává prezidentem. A složením slibu pak úřadujícím prezidentem. To slůvko prezident tam ale zkrátka a dobře je už od začátku. Ano – už od doby, kdy byly oficiálně vyhlášeny výsledky voleb.

Ústava, hlava třetí

Čl. 55

Prezident republiky se ujímá úřadu složením slibu. Volební období prezidenta republiky trvá pět let a začíná dnem složení slibu.

Prezidenty máme vlastně hned tři

Úřad (vč. ústavních pravomocí) je tedy jedna věc, titul prezidenta druhá. Ovšem v tomtéž dokumentu lze nalézt i další zajímavost. Poslední věta čl. 65 odst. 2 Ústavy ČR totiž říká toto: „(…) prezident republiky ztrácí prezidentský úřad a způsobilost jej znovu nabýt.“ Z té jasně vyplývá, že pokud je kandidát jednou zvolen prezidentem, tak jím zůstane po zbytek svého života, i když po konci volebního období ztrácí prezidentský úřad. Proto máme aktuálně hned 3 žijící prezidenty – Petra Pavla, Miloše Zemana a Václava Klause. Tak to zkrátka je. Nejde tedy o slovíčkaření, ale o porozumění ústavě.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/prezident-petr-pavel-navsteva-karlovy-vary.A230215_083927_domaci_misl, https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1993-1#cl55, https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/nove-zvoleny-prezident-petr-pavel.A230214_171006_domaci_wass, https://www.forum24.cz/hradni-tym-se-zacina-rysovat-zahranicni-odbor-povede-jaroslav-zajicek-reditelem-protokolu-se-stane-tomas-pernicky/

Prezidenty máme vlastně hned tři Náhledové foto: Martin Strachoň, / Creative Commons / CC BY-SA

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.