Každé desáté dítě je jeho potomkem – tak brutální byl nejkrutější dobyvatel historie

Lidská historie je plná barbarských válek, brutálních činů a šílených vládců. Ovšem jeden z nich nade všechny rozhodně vynikal. Naštěstí žil v době dávno minulé, ovšem o to více jeho činy děsí.

Vládce mongolské říše si servítky nebral

Jak jste si možná správně tipli, je řeč o Čingischánovi (též někdy zvanému Čingizchán, Džingischán, nebo asi nejvíce exoticky Džingis-chán. Toto jméno lze (nikoli doslova) přeložit jako velký vládce. Pro milovníky historie pak ještě dodáme, že jeho rodné jméno bylo Temüdžin.

Dokázal jako první sjednotit mongolské kmeny a právem se díky jejich síle a podpoře řadí mezi nejslavnějších ale také nejkrutější vojevůdce a dobyvatele. Žil v letech 1162-1227. Pokud byste ovšem v této době žili také, nejspíš byste z jeho činů příliš nadšeni nebyli.

Foto: Pixabay

Zabil až 40 milionů lidí

Jeho Mongolové ho totiž poslouchali na slovo, takže když se mu něco znelíbilo, neměli slitování. O tom by mohli vyprávět třeba obyvatelé města Merv. Stačila jen drobná neposlušnost a rozlícení Mongolové zavraždili uvnitř hradeb všechny – včetně žen a nejmenších dětí. Tresty, které sám vládce uděloval těm největším provinilcům, pak působí spíše jako z říše sci-fi. Namátkou uveďme třeba velmi pomalé lámání páteře nebo lití horkého stříbra přímo do hrdla (a pak, že si tvůrci Hry o trůny vymýšleli).

Neuvěřitelná čísla barbarství

Podle některých odhadů mohly Čingischánovy činy způsobit smrt až 40 milionů lidí. Ovšem možná ještě víc mu vděčí za život. Řečeno tedy s nadsázkou. Liboval si totiž ve znásilňování těch nejkrásnějších žen podrobených kmenů. A podle genetických výzkumů může být každé desáté nebo dokonce deváté dítě v Asii ještě dnes jeho vzdáleným potomkem.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.ctidoma.cz/historie/kruti-vladci-stredoveku-kdyz-se-z-panovnika-stal-brutalni-nasilnik-na-vlastnim-lidu-61276, https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cingisch%C3%A1n

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.