800px-Letecký_pohled_na_Hrad_Pecka_crop

Hrad Pecka: Perla Podkrkonoší s tajným vchodem do podzemí

Dnes už je z něho téměř zřícenina, ale v době Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic se zde normálně žilo. Ostatně to bylo oblíbené sídlo tohoto českého cestovatele a spisovatele, jenž skončil poměrně neslavně rukou kata Jana Mydláře jako jeden z popravených českých pánů. Na co se můžete na hradě Pecka těšit?

Z historie hradu Pecka

Gotický hrad Pecka pochází z přelomu 13. a 14. století a právem je označován za Perlu Podkrkonoší. Hradní vyhlídka Veselka umožňuje krásný výhled na krkonošský masiv společně s horami Sněžkou a Černou horou.  Vybudovaný byl na pískovcovém skalisku, přičemž se tento materiál používal i při jeho stavbě. V 16. století byl přestaven na renesanční zámek se čtyřmi paláci a v této podobě se dostal do vlastnictví Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. V této době zažil hrad svůj největší rozkvět. Po jeho smrti na Staroměstském náměstí 21. června 1621 přešel hrad do rukou Albrechta z Valdštejna. Posléze byl využíván jen jako letní sídlo řádem kartuziánů z Valdic u Jičína a nakonec téměř neobývaný v roce 1830 vyhořel a začal chátrat a stal se zdrojem levného stavebního materiálu.

Foto: Wikimedia Commons / Autor: RomanM82 / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pecka_(okres_Ji%C4%8D%C3%ADn)_-_hrad_Pecka,_obr04.jpg

Dva prohlídkové okruhy

Naštěstí obyvatelé města Pecka celý hrad nerozebrali, ba právě naopak se zasloužili o jeho částečnou rekonstrukci, a to západního neboli Harantova křídla, kudy vede i jeden z prohlídkových okruhů nazvaný Historická trasa. Ten druhý vás zavede do Harantovských sklepů.

Hradní studna, nebo vchod do tajných chodeb?

Záhadným místem na hradě Pecka je v roce 1947 náhodně objevena hradní studna, která byla v minulosti zasypána. Hluboká byla si 56 metrů a co je zajímavé, že nebyly nalezené žádné stopy po vodě. Navíc otvor je šikmý, takže nabrat skrze něho vodu vědrem bylo prakticky nemožné. Spíše je pravděpodobné, že studna byla ve skutečnosti rafinovaným vchodem do tajných chodeb než zdrojem vody.

Zdroj info: www.hradpecka.cz

Náhledové foto: Wikimedia Commons / Autor: Blasbulk / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Leteck%C3%BD_pohled_na_Hrad_Pecka_crop.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *