Kde se vzaly mumie ve Frýdku-Místku?

13 poutníků, ke kterým se osud nezachoval právě velkoryse. Dnes odpočívají v monumentální bazilice Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku. Můžete se tam na ně přijít podívat, ale musíte vědět kdy.

Ne, nejsou volně přístupné. Nemůžete jen tak přijít do baziliky a navštívit kryptu. Nadměrná vlhkost, pronikající do krypty z podloží, je už sama o sobě dost zlá. A proudy návštěvníků by situaci rozhodně neprospěly. Vše se má naštěstí brzy změnit, možná už v roce 2020 bude krypta zrekonstruovaná a připravená k pravidelným prohlídkám.

Panna Marie Frýdecká

Ještě před dvěma stoletími byla tahle nenápadná soška ve světě věřících pojmem. Uzdravovala, chránila – existovalo více než 60 potvrzených svědectví, kniha s jejich záznamem se však bohužel ztratila. I tak ještě nedávno procházely Frýdkem náboženské pouti. Některé z artefaktů, upomínajících na toto období, si můžete prohlédnout ve věži sv. Jana, sloužící dnes jako půvabná vyhlídka.

Mezi zázračně vyléčené se prý řadila i tovačovská hraběnka. A právě kvůli ní zamířil v roce 1750 průvod vděčných poutníků na baziliky, aby vyjádřili poděkování. Dřevěný most na rozbouřené Ostravici však nevydržel. Těla třinácti poutníků byla nalezena až několik kilometrů po proudu a uložena byla tam, kam původně směřovali – v bazilice Navštívení Panny Marie.

Kosti

Prostí lidé měli štěstí, urození ne

Poutníci byli uložen do krypty, kde v té době odpočívali i zesnulí kněží. Nedlouho poté však byly tyto prostory kvůli panujícím obavám z nákazy zazděny. Totéž se ovšem nedalo říct o kryptě rodiny Pražmů. V ní dnes najdeme pouze zpráchnivělé kosti, ovšem v té druhé, po 200 letech znovu otevřené, jsou plnohodnotné mumie se zbytky vlasů i oblečení.

Jde o mimořádný pohled, ovšem přístupný jen někdy. Sázkou na jistotu jsou Noci kostelů. Šanci máte i při prohlídkách města s průvodcem, organizovaných Beskydským muzeem a čas od času se krypta otevře i při jiné příležitosti. Takže budete-li mít okolo Frýdku někdy cestu, podívejte se do diáře, zda nějaká podobná událost právě neprobíhá. Vyplatí se to.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.