persepolis

Persepolis aneb za krásami Persie

Jeho jméno znamená prostě „Město Peršanů“. Celé stojí na uměle vytvořené terase a dodnes dokáže zvědavým návštěvníkům nabídnout mnohé pozůstatky dávných časů. A kam se do bývalého hlavního města Persie vydat?

Pokud si nechcete nechat tenhle zážitek ujít, budete muset zamířit do Íránu. Ne, dnes už nejde o hlavní město – zbyly z něj jen ruiny. Ovšem pořádně impozantní ruiny. Nachází se asi 70 kilometrů severovýchodně od města Šíráz, v íránské provincii Fárs.

Persepolis – město z biblických časů

Ovšem pokud byste na mapách hledali přímo Persepolis, nepochodíte. V současnosti nosí jiný název – Takht-e Jamshid alias Džamšídův trůn. Jméno je odvozeno od jména mýtického perského krále. Kam přesně sahá jeho historie není zcela jisté. Nicméně už za vlády Achaimenovské dynastie (550-330 př.n.l.) byl Persepolis hlavním městem Perské říše.

Persepolis

Ve městě králů

V jeho zdech proto spatříte mnohé. Koneckonců, UNESCO zařadilo Persepolis na svůj seznam už v roce 1979 a archeologické průzkumy stále probíhají. Celý obrovský komplex budov je vystavěn na umělé terase. Ta byla odpovědí perských architektů na poměrně obtížně tvarovaný terén.

Velkolepé stavby v Persepolisu jsou vystavěny pouze z kamene a jejich impozantnost vám při osobním setkání snadno vyrazí dech. Z těch, které jsou již plně přístupné turistům, je třeba vyzdvihnout především:

  • palác Apadana a jeho dlouhé schodiště,
  • panovnickou síň,
  • několik malých perských paláců,
  • hrobky králů,
  • několik částí původní sloupové výzdoby.

Persepolis

Nejnavštěvovanější perská památka

Pro fanoušky krále Dáreia a dalších panovníků perské říše (ale i Alexandra Velikého, který pro změnu tohle město dobyl a vyplenil) je návštěva Persepolisu skoro povinností. Každý rok se jich tu vystřídá více než milion. Poklidnou procházku mezi zříceninami tak nečekejte – po většinu roku tu bývá doslova hlava na hlavě.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *