Tripolis aneb za vůní křižáckých výprav

Máme chuť na trochu nevšední návštěvu orientu? Pak určitě zamiřte do severního Libanonu. Leží tu Tripolis, druhé největší této země. I když ho poznamenaly křižácké války a vpády Osmanů, přesto patří jeho městské jádro k velmi zachovalým.

Založení města Tripolis ovšem spadá do mnohem staršího období – přibližně do 1400 let před Kristem – nejdříve se v něm zabydleli Féničané, později Peršané. A další kulturní vlivy sem přišly spolu s křižáky a později i Osmany.

Dominanta Tripolisu – Velká mešita

Křesťanská nebo islámská stavba? Takovou otázku si možná budete klást při pohledu na Velkou mešitu, postavenou ve 13. století. Vyrostla totiž na rozvalinách křižáckého kostela a přejala z něj mnohé prvky západní architektury. Ty se nejvíce objevují kolem centrálního dvora a samozřejmě také uvnitř mešity.

Súk a chán – co se skrývá za těmito názvy?

Chcete-li ochutnat trochu nefalšovaného orientu, určitě zamiřte na súk. Súk znamená arabsky tržiště, a na tom tripoliském rozhodně dominují kavárny. Často se v nich holduje například triktraku – hře, přirovnávané k šachům. Určitě brzy najdete někoho, kdo vás do jejích pravidel rád zasvětí. Ale pozor, jednotlivé partie se občas mohou opravdu protáhnout!

Máte chuť na něco sladkého ke kávě? Pak si určitě dopřejte dezert „challáwit al-džeben“, připravovaný ze sýrového těsta s bohatou náplní. A určitě vám zachutná lahodná, i když trochu neobvyklá, „kunáfa“ – směs roztaveného sýra s máslem a krupicí, korunovaná drcenými pistáciemi, a na závěr vsunutá do sezamové placky.

A co chány? To jsou bývalé obchody, seskupené v centru súku. Hledáte-li autentické tripoliské výrobky, jste tu správně. Nechte si doporučit třeba Chán al-Sabún, vyrábějící proslulé voňavé mýdlo na bázi esenciálních olejů.

Osvěžení v hammamu

A zapátráte-li po osmanském dědictví, určitě si nesmíte nechat ujít ani Hammám al-Abd – wellness oázu klidu ze 17. století, s nádhernou architekturou. Kromě koupele vám tu nabídnout i pravou tureckou mýdlovou masáž nebo kávu, podávanou v samostatném salonku.

siffera@centrum.cz'

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *