Klášter Rosa Coeli: Úchvatná gotická stavba je krásná i jako torzo

Je to jen několik set roků staré zdivo, a přece okolo sebe vyzařuje tolik příjemně pozitivní energie. Řeč je o zřícenině premonstrátského kláštera s poetickým názvem Rosa Coeli, což v překladu znamená Růže nebes. Klášter najdete ve východním okraji města Dolní Kounice. Jaká byla jeho historie?

Dolní Kounice

Starobylá vinařská obec Dolní Kounice leží necelých 30 kilometrů jižně od Brna a 55 kilometrů východně od Moravského Krumlova. Patří do Znojemské vinařské podoblasti, v níž se pěstuje mimo jiné také červená odrůda Modrý Portugal. Kromě pohledu na vinařské tratě se návštěvníci zdejšího kraje mohou kochat také na renesanční zámek v Dolních Kounicích, který stojí nedaleko zříceniny kláštera Rosa Coeli.

Zdroj obrázku: Commons.Wikimedia.org

Historie kláštera

Klášter Rosa coeli vznikl ve 12. století jako pokání za vojenské vpády a zničený majetek v Rakousích, které podnikal jeho zakladatel – moravský velmož Vilém. V polovině 14. století přibyl nový gotický klášterní kostel a klášterní hrad. Husité klášter pravděpodobně vypálili, ale zcela nezničili, protože už na počátku 16. století byl kounický probošt jedním z nejvýznamnějších moravských prelátů.

Přesto i kounický konvent zažil období krize, když jeho probošt Martin Göschl, původně katolík, přestoupil na luteránskou víru a oženil se s jednou zdejších jeptišek. Klášter musel v roce 1526 opustit a na jeho místo přišel probošt Jan. Za jeho působení konvent premonstrátek úplně zanikl a pustý klášter byl ponechán svému osudu. V 17. století chátrající areál kláštera koupili strahovští premonstráti a hodlali ho obnovit, což by se jim možná i podařilo, kdyby nebylo požáru, který jejich plány překazil.

Zdroj obrázku: Commons.Wikimedia.org

Rosa coeli v současnosti

Dnes patří Rosa coeli brněnskému biskupství, provozuje ho Městský úřad Doulní Kounice. Během prázdnin od července do srpna je klášter otevřený denně. V turistickou sezónu od dubna do listopadu je možné klášter navštívit o víkendech a ve svátky. V lednu, únoru a březnu je přístupný pouze pro objednané návštěvníky.

Do kláštera není povolený vstup se psy nebo koly. K dispozici jsou komentované prohlídky, které trvají asi 45 minut. Rodinné vstupné, to je dva dospělí a dvě děti, vás vyjdou na 150 korun. Za fotografování včetně mobilu si připlatíte 30 korun.

Prohlídka kláštera stojí za to. Čeká tu na vás raná gotika v úchvatné podobě a na vás dýchne atmosféra dávných časů. Stačí jen přivřít oči a nechat se v mysli unášet do minulosti, kdy tudy procházely tichými kroky obyvatelky kláštera v rouchu jeptišek.

Zdroj náhledového obrázku: Commons.Wikimedia.org

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.