Klikuk alias Tečkované jezero – neřekli byste, že vzniklo pouze zásahem přírody

Spotted Lake

Vypadá to, jako by na jeho hladinu někdo rozhodil dokonale kruhové konfety. Při bližším pohledu však přijdete na to, že jde o množství malých jezírek, mezi nimiž byste klidně mohli projít suchou nohou. To vám však místní obyvatelé nedovolí.

Jde bez nadsázky o jedno z nejpodivnějších jezer na světě. Najdeme ho v Kanadě a místním indiánům sloužilo po dlouhá léta jako jejich osobní léčivé lázně. Pomáhaly na všechno – od bolestí kotníků až po nejrůznější vyrážky a ekzémy. A není divu, že se na něm leckdo pokusil i vydělat.

spotted lake

Zdroj obrázku: Commons.wikimedia.org

Indiáni si svou památku uhájili

Jde o jezero Spotted, známé také jako Tečkované jezero. Najdete ho severo-západně od města Osoyoos, a to přímo ve východním údolí Similkameen Valley. A aby bylo zeměpisné určení opravdu kompletní, jde o Britskou Kolumbii a oblast, ležící nedaleko proslulé turistické stezky, jež vás zavede až do Okanagan Valley.

Indiáni mu říkají jednoduše Klikuk, Spotted Lake je název novější. Podle některých zdrojů jde o nejbohatší zdroj minerálů na světě a právě ty stojí za jeho jedinečným vzhledem. Během první světové války se z vytěženého fosforu vyráběly světlice. K další devastaci ale naštěstí nedošlo. I když se Earnest Smith, někdejší majitele pozemků okolo něj, snažil z jezera těžit léčivé bahno, nakonec celé území vrátil indiánům.

Spotted Lake

Zdroj obrázku: Commons.wikimedia.org

Spokojit se musíte jen s vyhlídkovým ochozem, i tak jde o působivý pohled

Tečkované jezero je zatím spíše zapomenutým přírodním pokladem. I tak však okolo něj vede krásný dřevěný chodníček a všechny přístupy přímo z břehu byly zataraseny. Skvrny jsou však viditelné jen v nejparnějším létě, kdy se většina vody vlivem okolních vysokých teplot odpaří a zbudou právě jen malá jezírka. Svou návštěvu tady si tak musíte dobře naplánovat.

Zdroj náhledového obrázku: Commons.wikimedia.org

Zahraničí, Cestování, Výlety, Destinace

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.