Konec června se na mnoha památkách nese ve znamení poutí – kam se za nimi vypravit?

Svatojánská pouť je v našich končinách už tradiční akcí, kterou si užívají lidé každého věku. Letos si ji můžete užít i na mnoha zajímavých památkách, které se po dvou letech stagnace a omezování rozhodly vymyslet plnohodnotný program opravdu se vším všudy. A kam se tedy vypravit?

Doporučujeme především program Památky nonstop – Nekonečná noc 2022, který pořádá Asosiace Nestátních Otevřených Památek, z.s. (dále jen ANOPA) ve dnech 25. – 26. 6. 2022. od 18 do 18 hod. A na co se můžete těšit?

Hradní pouť v Ledči nad Sázavou

První památkou, která si nenechala ujít téma svatojánské poutě je Hrad Ledeč nad Sázavou. Právě na něm na vás čeká tradiční hradní pouť spojená s doprovodným hudebním a divadelním programem pro děti a dospělé, a to v Hradní pouť sobota 25.6. v čase 10.00 – 19.00 hod. A na co se můžete těšit dál? Po ukončení celodenního programu budou probíhat noční prohlídky hradu v předem stanovené časy, které naleznete na stránkách hradu Ledeč nad Sázavou. Určitě potěší, že ceny vstupného jsou standardní – můžete tedy mít maximální zážitek se vším všudy.

Foto: Pixabay

Nezapomenutelná noční kostnice s Kostnicí

Další netradiční pouť bude filmová, a to v Kostnici Sedlec. Navštívit musíte Kostel všech svatých s kostnicí. A proč? Viděli jste již krátkometrážní film Kostnice od Jana Švankmajera z roku 1970? A pokud ano, zajímalo by vás, jaké by bylo promítání Kostnice přímo v Kostnici? Právě během Nekonečné noci to budete moci zažít na vlastní oči! A rozhodně nepůjde jen o obyčejné promítání.

Průvodkyně z filmu Kostnice vás seznámí s historií tohoto unikátního místa a „živá“ průvodkyně přímo na místě tu filmovou doplní v mnoha směrech a zároveň vám řekne další perličky ze života průvodců tohoto jedinečného místa. „V rámci noční prohlídky budete mít možnost zažít noční kostnici, dozvědět se to, co běžně nikdy neříkáme a navíc vidět film Kostnice přímo v místě jeho vzniku,“. Slibují organizátoři. Noční filmovou-zážitkovou můžete absolvovat v sobotu 25.6. v 18:00, poslední prohlídka se pak v rámci akce Nekonečná noc startuje v neděli 26. 6. v 8:00 ráno.

Zdroj: Památky nonstop – Nekonečná noc 2022 | Protext – PR služby ČTK, https://www.ceskenoviny.cz/tiskove/zpravy/pamatky-nonstop-nekonecna-noc-2022/2216602

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.