Koněpruské jeskyně, jak je neznáte – nahlédněte pod pokličku jedné z našich nejatraktivnějších památek

Asi šest kilometrů jižně od města Beroun najdete rozsáhlé Koněpruské jeskyně s opravdu velmi zajímavou geologickou stavbou, proslavené rovněž mnoha zajímavými archeologickými nálezy – od pozůstatků pravěkých zvířat i lidí až po nelegální středověkou mincovnu, jež své okolí zásobovala množstvím falešných platidel.

V Čechách bylo kdysi moře a Koněpruské jeskyně to potvrzují

Vznikly totiž díky pásu devonských a silurských vápenců, celkem 32 km dlouhém a 8 km širokém. Tyto vápence tvoří pozůstatky korýšů. Díky nestále se měnícími toku řeky Berounky zde byly později vytvořeny členité jeskyně, spojovací chodby a průchody. Mimochodem v Českém krasu, který je od roku 1972 zapsán jako chráněné území o rozloze 12.823 ha, bylo doposud popsáno a zmapováno přes 680 jeskyní. Konkrétně v Koněpruských jeskyních bylo objeveno a prozkoumáno okolo 2050 m chodeb a jeskyní, včetně několika velkých dómů s výškou přes 70 metrů.

Foto: Pixabay

Kam se můžete podívat

I když jsou Koněpruské jeskyně třípatrové, návštěvníkům jsou od roku 1959 zpřístupněna pouze dvě horní patra. Vstup je možný pouze ve skupinách s průvodcem. Návštěva 620 m dlouhé trasy s různými úrovněmi trvá přibližně hodinu. Průměrná vnitřní teplota se pohybuje okolo 10,5 ° C a vlhkost vzduchu dosahuje 100%, proto se na cestu sem náležitě vybavte.

Bylo by těžké vyjmenovat vše zajímavé. Pozorně si prohlédněte zejména impozantní Petrův dóm. Pustý dóm zase nabídne kopie kostí lidí a zvířat nalezených ve zdejších prostorách a také fragmenty největšího známého krápníku v České republice. Zkrátka dobře – něco takového si rozhodně nemůžete nechat ujít. Takže pokud jste Koněpruské jeskyně ještě nenavštívili, pak to rozhodně udělejte.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/poznejte-cesky-kras-a-konepruske-jeskyne

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.