Kousek od Zlína do lázní Kostelec, ZOO Lešná za slony nebo na zříceninu hradu Lukov

Nedaleko krajského města Zlínského kraje leží obec Kostelec. Nyní je součástí Zlína jako jedna z jeho městských částí. Už za první republiky býval Kostelec častým cílem nedělních vycházek zlínských obyvatel, pověstná bývala zejména zdejší zmrzlina. Kupodivu nejinak je tomu i dnes. Co zajímavého zde na vás čeká?

Historie lázní Kostelec u Zlína

Obec Kostelec není jen taková obyčejná vesnice, jedna z mnoha v České republice. Zasloužilo se o to objevení sirného pramenu v roce 1742. Majitelé zdejšího panství, hraběcí rod Seilern-Aspang, zde na základě toho vybudovali panské lázně, které sloužily převážně vrchnosti. Svůj vrchol kostelecké lázně zažily na přelomu 19. a 20. století. Ve 30. letech minulého století se o koupi lázní zajímal i Tomáš Baťa, ale Seilernové je odmítli prodat.

Po druhé světové válce byly lázně Kostelec prodány Vítkovickým železárnám Klementa Gottwalda v Ostravě. Byl tu vybudován hotel a koupaliště, avšak lázním odzvonilo, dokonce byly vymazány ze seznamu lázeňských míst. K obratu došlo až po Sametové revoluci s novým majitelem hotelového a lázeňského komplexu. Ten navázal na dlouholetou tradici zdejšího lázeňství a obnovil lázeňskou péči. Léčí se zde nemoci pohybové ústrojí, bolesti zad a kloubů, a kožní onemocnění, jako je lupenka nebo atopický ekzém.

Vyhřívané koupaliště v lázních Kostelec. Fotografie: Wikimedia Commons.org, autor: Palickap, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kostelec_(Zl%C3%ADn),_l%C3%A1zn%C4%9B,_koupali%C5%A1t%C4%9B_(1).jpg

Koupaliště s vyhřívanou vodou

Lákadlem návštěvníků lázní Kostelec je zejména koupaliště s vyhřívanou vodou, které bývá díky tomu v provozu od května do konce září. K dispozici je plavecký bazén dlouhý 25 metrů, bazén pro neplavce a především pro děti a malé brouzdaliště pro nejmenší návštěvníky.

Kromě koupaliště je dalším zajímavostí golfové hřiště přírodního typu, které respektuje ráz okolní valašské krajiny. Jeho délka je 5 kilometrů, má devět jamek, driving range s patnácti moderními odpališti, cvičný putting green a chipping green s písečným bunkerem a tříjamkovou akademii. Milovníci golfu mohou využít i největší indoor golf ve Zlínském kraji s celoročním provozem.

Co najdete v okolí lázní Kostelec

Návštěvníci a hosté lázní Kostelec se zde určitě nebudou nudit. V okolí lázeňského hotelu je modrá turistická trasa, která vede až do Zlína a pod Štákovým vrškem se napojuje na Cyrilometodějskou stezku, jež turisty dovede ke štípskému kostelu Narození Panny Marie. Jeho základy v roce 1617 položil tehdejší majitel panství Albrecht z Valdštejna, a to na popud své manželky Lukrecie Nekešové z Landeka. Kousek od něho pak stojí gotický kostel ze 13. století, jenž je nově opravený.

Ze Štípy je to už jen malý kousek do oblíbené zoologické zahrady Lešná, která patří k nejnavštěvovanějším místům ve Zlínském kraji. V letní sezónu se zde připravte na davy návštěvníků. Neméně zajímavým místem je zřícenina hradu Lukov, vzdálená asi pět kilometrů od štípského kostela. Za podívání stojí i skalní útvary zvané Králky, které stojí v bezprostřední blízkosti hradu.

Zdroj: www.hotel-kostelec.cz; wikipedia.org

Lázně Kostelec u Zlína. Náhledová fotografie: Wikimedia Commons.org, autor: Palickap, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kostelec_(Zl%C3%ADn),_l%C3%A1zn%C4%9B,_historick%C3%A1_budova.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.