Zábavné expozice – takové je Arboretum Nový Dvůr v Opavě

Jde o pobočku Slezského zemského muzea v Opavě, založenou majitelem tohoto panství Quido Riedlem už v letech 1878-1946. Arboretum Nový Dvůr v Opavě je opravdu unikátní. Na malém území o rozloze cca 1,8 ha se na počátku nacházel přírodní park, v němž bylo až doposud zasazeno více 500 druhů a odrůd tuzemských i zahraničních dřevin.

Proč se do tohoto nevšedního kousku naší země vydat a na co zajímavého se tu můžete těšit? Pokud si představujete jen nudnou sbírku dřevin, pak vás velmi rádi vyvedeme z omylu.

Na své si přijdou milovníci rostlin

A právě tento park se stal základem dnešního arboreta Nový Dvůr, resp. historickou součástí jeho dendrologické výstavy. Dnes je plocha se zelení mnohem větší – dosahuje rozlohy celých 23 hektarů. Centrem arboreta je nově postavený palác v novorenesančním slohu, jenž nechal zbudovat v 60. letech 19. století baron Antonín Luft.

Foto: Pixabay

Dříve tu stála ještě menší stavba v empírovém stylu, vystavěna ještě před rokem 1836. Ovšem po po druhé světové válce byla opuštěna a chátrala, takže na přelomu let 1965/66 zbourána. Není bez zajímavosti, že ani novému paláci se poválečné peripetie nevyhnuly. Dlouho sloužil jako čerpací stanice a sídlo Národní rady obce. Jako administrativní budova nově založeného arboreta se používá teprve od roku 1958.

Jak se sem nejlépe dostat

A jak je to s otevírací dobou? Určitě vás potěší. Dovnitř se dostanete každý den po celý týden bez přestávky. Přesněji je to od 8:00 do 18:00 od jara do podzimu a do 16:00 na podzim a v zimě. Vstupné je také velmi symbolické. Dospělí zaplatí 40 Kč, děti 20 Kč a rodinné vstupné je krásných 90 Kč. Do parku bohužel nesmí psi a to ani na vodítku. Výjimkou jsou pouze ti slepečtí.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/arboretum-novy-dvur-ve-steboricich

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.