czech-republic-3658915_640

Krásná Kutná Hora se představuje

Já jsem z Kutné Hory, z Kutné Hory, koudelníkův syn. Tak se zpívá v oblíbené České písničce pro děti. Impozantní město nacházející se ve Středočeském kraji je však populární nejen díky typickým tónům, ale také bohaté sbírce kulturních památek, které jej ostatně dostalo do prestižního seznamu památek UNESCO. Ty nejzásadnější jsme se pro vás rozhodli sepsat v následujících řádcích.

Chrám svaté Barbory

Chrám svaté Barbory je pětilodní gotickou katedrálou z autorské dílny Petra Parléře, Matěje Rejska a Benedikta Rejta, jejíž stavba začala kolem už kolem dávného roku 1388. Dodnes nám svým vzezřením připomíná časy prosperity a slávy, které Kutná Hora v tehdejších dobách prožívala. Proč se v názvu katedrály vyskytuje právě svatá Barbora? Její hlavní činnost si můžete dobře připomenout slavnou pohádkou Dařbuján a Pandrhola, kde byla několikrát zmíněna jako patronka horníků. Chrám pak dále vyjadřuje úctu měšťanů k Božímu Tělu.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

České muzeum stříbra

Důležitou část kutnohorské historie tvoří těžba stříbrných rud v tamních dolech a následné tavení tohoto drahého kovu. Ostatně díky tomu se městu v tehdejších dobách tolik dařilo. Jak postupem času práce v dolech ustupovala kvůli nedostatku materiálu, role Kutné Hory v České republice slábla. Jako připomínka časů prosperity proto slouží České muzeum stříbra, kde se turisté dozvědí mnoho regionálních zajímavostí.

Kamenná kašna vedle kostela Jana Nepomuckého

Kutnohorská kamenná kašna z let 1493 až 1495 se nachází na Rejskově náměstí v těsné blízkosti kostela Jana Nepomuckého, který však vznikl až o tři století později. Za stavbou stojí podle historických pramenů Briccius Gauske, přestože byl původ původně připisován staviteli Rejskovi. Jedná se o krásně zdobenou památku ve stylu pozdní gotiky, která sloužila především jako rezervoár pitné vody. Dnes je významnou památkou, jíž navštěvují turisté z celého světa.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *