Cesta na Uluru možná opět otevřena – a může za to koronavirus

Státy, závislé na turistickém ruchu, se snaží přilákat turisty všemi možnými způsoby. A to přesto, že se zatím hranice otvírají jen velmi pomalu. A jeden nevšední nápad pochází také z Austrálie.

Není to tak dávno, kdy médii proběhla zpráva, že na horu Uluru už se žádný milovník dalekých výhledů nepodívá. Stezka okolo ní sice dál zůstala otevřená, horu jako takovou si však nárokuje původní obyvatelstvo Austrálie.

Místo duchů – vstup zakázán

Hora Uluru je pro zdejší kmeny posvátná a o možnost jejího uzavření se soudily už dlouhá léta. Jejich sen se stal skutečností v říjnu minulého roku. Poslední návštěvníci po ni mohli vystoupat 25. října. Od té doby ji Aboridžinci přísně střeží a jakýkoliv senzacechtivý návštěvník odtud odejde s pokutou 630 australských dolarů (což je asi 10 000 korun).

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Uluru jako lákadlo na turisty

Uluru alias Ayersova skála má však mocný turistický potenciál. Není tajemstvím, že od jejího uzavření počet návštěvníků v Národním parku Uluru-Kata Tjuta klesl. Žije tu sice mnoho zajímavých zvířat a rostlin, ovšem hlavní lákadlo zkrátka chybí.

Ve hře je pro možné opětovné otevření Uluru, navrhované jistou lobistickou skupinou. Ne nadobro, možná jen na dva až tři roky Což ovšem bude v období, kdy mezi sebou jednotlivé regiony budou bojovat doslova o každý turistický dolar, rozhodujícím faktorem.

Bohužel Aboridžinci se zatím k návrhům staví odmítavě. Místo toho se snaží vymýšlet jiné zajímavosti, které by turistům krásy okolí Uluru zpřístupnily. Ve hře jsou prý výtvarné workshopy, zaměřené na jejich tradiční umění nebo širší komentované prohlídky. Tak uvidíme, jestli to bude stačit. Pokud ne, je dost možné, že svůj názor ještě změní – v rámci „boje o přežití“. Takže pokud vám Uluru při vašich cestovatelských výpravách „unikla jen o vlásek“, nezoufejte. Stále je ještě naděje.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.