Porto

Krásy Porta

Jedno z nejstarších měst Evropy, kouzelná atmosféra a legendární víno.  Řeč je o Portugalském přístavním a především hlavním městě Porto.

Vznik Portského vína

Toto malebné město leží při ústí řeky Douro, což v překladu znamená Zlaté. A proč Zlatá? Je to díky blýskavým kouskům zlata, které se zde dříve rýžovalo. Ovšem údolí, kterým řeka protéká má i další poklady. Třeba pěstování vína, proslulého po celém světě. Vinařský region má tisíciletou tradici, ale portské vděčí za svůj vznik až napoleonským válkám. Dokonce Angličané si tehdy přestali vozit víno ze znepřátelené Francie a nechali si ho dovážet z Portugalska.  Aby se víno při přepravě nezkazilo, přidávali do něj vinaři brandy. Zrodilo se tak portské. Víno se do Porta sváželo na plachetnicích s plochým dnem. Tyto plachetnice můžete vidět v přístavu dodnes.

Romantika v uličkách

Pravý břeh řeky Douro lemuje nábřeží Ribeira s vysokými a štíhlými domy, které mají různobarevné fasády.  Romantika tady na vás dýchne v úzkých křivolakých uličkách, součást historického centra města zapsaného na seznam UNESCO.  Pokud se uličkami vydáte směrem vzhůru, zavedou vás až ke katedrále Sé , která připomíná pevnost a ke kostelu svatého Františka nebo Burzovnímu paláci. Jestliže se chcete na Porto podívat z výšky, vystoupejte na nejvyšší věž, patřící k baroknímu kostelu Igreja dos Clérigos. Kousek od ní najdete také nejkrásnější knihkupectví na světě, zvané Lellos.

Nejen památky

Další dominantou Porta je také most Ludvíka I. z 19. Století. Most se klene nad řekou Douro ve výšce 45 metrů a má dvě patra. Spodní patro je určeno pro automobily a horní pro chodce a metro. Mostů je v Portu celkem šest a nejlépe si je prohlédnete při plavbě lodí.  Kromě památek a přírodních krás je Porto proslulé i gastronomií. Národním jídlem v Portugalsku je treska. Tu můžete ochutnat v nepřeberném množství variant a na své si zde přijdou také milovníci mořských plodů a samozřejmě milovníci vína.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *