Azory

Tajuplný ostrov Terceira

Ostrov Terceira, kterému se přezdívá ,,největší evropská exotika‘‘, je součástí Azorských ostrovů, které náleží Portugalsku a od Lisabonu jsou vzdáleny 1500 kilometrů. Ostrov pokrývají zelená políčka, ohraničená lávovými kameny a od oceánu je drsně oddělují strmé útesy od Atlantického oceánu.  Najdete zde, však mnohem více.

Čtyři roční období za jeden den

Při příletu na subtilní letiště v Lajes vás dost možná uvítá jarní déšť.  Díky tomu, že celoroční teplota je tu okolo 20°C a střídá se jarní deštík s prudkým sluncem, nejde vlastně ani říct, jaké je roční období.  Často tak říká, že na ostrově Terceira zažijete během jednoho dne čtyři roční období, což vyvrací ,,meteorologickou nudu‘‘, ale naopak, když budete chtít vyrazit na atrakci pozorování, delfínů, velryb nebo hnízdění mořských ptáků na skaliscích, musíte čekat do poslední chvíle, zda loď vůbec vypluje.  Podobně proměnlivá je i místní doprava. Ta jezdí jen párkrát denně, takže je lepší využít taxi z letiště.

Zelené pláně i lávové pole

Na ostrově panuje neuvěřitelný klid a jakási specifická sevřenost ostrova. Pokud si při pobytu zapůjčíte auto, projedete ostrov napříč do hodiny. Za půl dne ho máte objetý kolem dokola i s přestávkami u vyhlídek. Kochat se můžete pohledem na skaliska, zelené plochy se stády krav nebo na majáky. Ve středu ostrova zas narazíte na lesy a louky podobné těm u nás, ale tady se jedná o lávová pole. Azorské ostrovy totiž leží na rozhraní tří tektonických desek a zdejší sopky jsou činné i teď, takže zemětřesení je na ostrově pravidelnou hrozbou.  Díky činnosti sopek vznikla, ale také krásná termální jezírka, lávové tunely nebo jeskyně.

Na horskou túru

I když se na Azory jezdí převážně odpočívat, nabízí se i aktivity pro milovníku sportu a dobrodruhy.  V létě jsou navíc v provozu trajekty, takže všechny ostrovy jsou krásně spojeny a můžete vyrazit na různá místa Například ostrov Sao Miguel je vyhlášeným místem surfařů nebo na ostrov Pico, kde můžete zdolat nejvyšší horu Portugalska a to Ponta do Pico s výškou 2351 metrů na mořem.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *