Rozcestník na křídle

Křídlo: Pohodová procházka ke zřícenině gotického hradu

Chtěli byste vyrazit do přírody a vyhnout se zástupům všudypřítomných turistů? Pak je třeba hledat méně známé cíle. Typickým příkladem budiž zřícenina hradu Křídlo nacházející se v Hostýnských vrších. Spousta lidí o tomto místě příliš neví. Ostatně také se nejedná o turistickou lokalitu, kde by se nacházel nějaký velký hrad, občerstvení a podobně. Vyrazit se dá na Křídlo hned z několika výchozích bodů. My se na ně podíváme podrobněji, poukážeme na trasu, kterou jsme absolvovali a samozřejmě vám něco málo o Křídle napíšeme. Vše bude zdokumentováno autentickými obrázky.

Vyrazit můžete z několika stran

Počáteční bod vašeho výletů může být na několika místech. Jste-li zdatnější turisté, vydáte se z Holešova přes Lysinu. Délka trasy je okolo 10 km. Jinak není problém vyrazit třeba z obce Rusava. Počítat byste v obou případech měli s lesní cestou a vcelku markantním stoupáním. Nejjednodušší je vyrazit z obce Brusné, nad níž se samotné Křídlo vzpíná. Odtud vedou dvě cesty, a to jedna přímo z obce a druhá z parkoviště u cesty směřující na Rusavu. Odtud jsme vyrazili my.

Valy na KřídleValy na Křídle: Zdroj  obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Hradby na křídleValy na Křídle: Zdroj  obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Cca 6 km pohodové chůze s nádhernými výhledy

Protože jsme s sebou měli malé dítě, výchozí bod byl jasný. Auto jsme zaparkovali u cesty n Rusavu jen několik desítek metrů za cedulí značící konec obce Brusné. Vydali jsme se po žluté směrem nahoru. Cesta byla zpočátku asfaltová. Dorazili jsme až do míst, kde se cesta křížila s druhou mířící do obce Brusné. Odtud šlo vyrazit také, jak jsme se zmiňovali. Po několika metrech následoval rozcestník. Vyrazit jsme mohli přímo na hrad lesem. Zřejmě bychom se ale tahali roštím a okradli o nádherné výhledy. Šli jsme tedy dál původní cestou a z ní nakonec uhnuli na lesní. Už po cestě se nám skýtaly neuvěřitelné pohledy na Hostýn.

Výhled na Hostýn

Výhled na Hostýn: Zdroj  obrázku vlastní archiv Radka ŠtěpánaCesta na KřídloCesta na Křídlo: Zdroj  obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Hrad Křídlo ve světle historických faktů

Hrad Křídlo byl vybudován již na počátku 14. století Vlkem z Dobrotic. Po jeho smrti jej vlastnil Ctibor z Cimburka a na konci 15. století byl zdemolován vojsky Matyáše Korvína. Jeho název je odvozen od křídla protáhlejší hory nazývané Barvínek. Při příchodu na Křídlo toho až tolik neuvidíte. Patrná je pouze část vstupní brány a také menší část vlčí jámy od padacího mostu. Zapomenout nelze ani na zbytky pětiboké věže. Nahoru do horní části rozvalin vedou schůdky. Jsou tady mimo jiné také dvě ohniště pro trampy.

Rozcestník na Křídle: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *