Rozdíl mezi cestovní kanceláří a agenturou

Období letních dovolených už se proklatě rychle blíží a ačkoli žádný člověk v současné době nedokáže přesně říci, zda-li kvůli šíření nemoci COVID-19 nebude omezen volný pohyb osob, nezbývá nám, než tiše doufat. Čekání na konečný verdikt se proto můžeme zkrátit alespoň získáváním důležitých informací o cestování, které nám třeba dosud unikaly. Víte například, jaké jsou rozdíly mezi cestovní kanceláří a cestovní agenturou? Pokud ne, pak pro vás tento článek bude to pravé ořechové.

Cestovní agentura a všechno, co o ní musíte vědět

Cestovní agenturu může provozovat naprosto každá osoba se živnostenským oprávněním, konkrétně živnosti volné. Jejím úkolem není pořádat zájezdy delší než jeden den, které zahrnují dopravu a ubytování. Na to jednoduše nemá pravomoc, protože takové aktivity jsou vázány živností koncesovanou. Čím se tedy cestovní agentura živí, když vlastně nemůže pořádat žádné poznávací, exotické ani pobytové zájezdy, o které lidé tak moc stojí? Jednoduše se věnuje prodávání zájezdů cestovních kanceláří, takže plní funkci zprostředkovatele.

Foto: Pixabay

Cestovní kancelář a vše, co o ní musíte vědět

Jak už vám asi došlo díky informacím z předchozího odstavce, tak právě cestovní kanceláře se věnují pořádání zájezdů a jako takové musejí mít koncesované živnostenské oprávnění společně s pojištěním proti úpadku. Pokud takovým pojištěním nedisponují, ze zákona nesmějí zájezdy prodávat široké veřejnosti. Cestovní kancelář může v zásadě fungovat i jako cestovní agentura, což znamená, že může prodávat zájezdy jiných cestovních kanceláří.

Zákazník v obou případech zaplatí stejnou sumu

Z pohledu běžného zákazníka je úplně jedno, jestli si zájezd zakoupíte přes cestovní agenturu nebo přímo u cestovní kanceláře. Cena produktu se totiž neliší. Agentury jsou za zprostředkování obchodu placené formou provize od cestovních kanceláří, která se na konečné hodnotě zájezdu nijak nepromítne. Cestovní agentury musejí ve smlouvách o zájezdu informovat klienty o cestovní kanceláři, která zájezd pořádá. Pokud vás zajímá jaká cestovka je nejlepší, podívejte se na srovnání cestovních agentur.

Náhledové foto: Pixabay