Květná zahrada Kroměříž

Kroměříž: Město plné UNESCO památek

Středně velké město ve Zlínském kraji, avšak svým historickým významem jedno z nejdůležitějších na Moravě. Řeč je o Kroměříži, městu, kde najdete památky zapsané na seznamu UNESCO a kde se odehrávaly i důležité historické události. Dnes se na Kroměříž podíváme zblízka. Co turistům nabízí?

Kroměřížská galerie

První důležitou turistickou „atrakcí“ je Kroměřížská galerie. Jde o galerii s významnou sbírkou uměleckých děl. Vždyť tu najdete třeba i dílo malíře Tiziána – Apollon trestá Marsya. Tento obraz je asi nejslavnějším dílem u nás. Je tu však více skvostů. Například od holandských či německých autorů. Z Kroměříže udělal umělecké centrum Karel z Lichtenštejna, později také získala přezdívku hanácké Atény. V jeho odkazu pokračoval biskup Leopold Eckgh, který rozšiřoval místní knihovnu.

Květná zahrada

Proslulé jsou také dvě kroměřížské zahrady. Nejprve se zastavíme u té Květné. Jde o plochu asi deseti hektarů, kterou vyplňují umělé kopce, altánky a samozřejmě zahradní rostlinné formace. Jahodový kopec, který je součástí Květné zahrady, reprezentuje evropský zahradní manýrismus. Dále také zahrada nabízí krásný pohled z více než dvousetmetrové kolonády.

Podzámecká zahrada

Druhou zahradou je ta Podzámecká. Jde o zahradu v Rousseauovském duchu a má podobné prvky se zahradami ve Versailles. Původně se zde však nacházel anglický park, který byl do romantické podoby později přetvořen. Zahrada nabízí jak stromoví, tak velké a rozlehlé travnaté plochy či umělé kopce. Fontány, jezírka, mosty a kolonády pak ještě více zdobí tuto oblast. Právě tyto výše zmíněné památky spolu s arcibiskupským kroměřížským zámkem tvoří bohatství tohoto města, díky kterému se Kroměříž právem octla na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Pokud tedy budete mít příležitost, určitě si nenechejte ujít návštěvu tohoto hezkého města.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *