Jakými NEJ se může pyšnit Český Krumlov

Není jen druhým největším zámeckým areálem v ČR. Význam Českého Krumlova a jeho věhlas není zdaleka omezen jen hranicemi České republiky, oceňují ho totiž i v zahraničí. Jde totiž o jeden z nejzachovalejších středověkých městských komplexů na území celé střední Evropy!

Nejvíce pozornosti tradičně přitahuje zámek samotný, jehož věž je nezaměnitelnou dominantou celého města. Často se však zapomíná i na krásu Vnitřního města či Latránu. A i v okolí Českého Krumlova je toho k vidění opravdu hodně!

Svou prohlídku začněte v zámeckých zahradách

Jsou zcela volně přístupné a pečlivě udržované. Dělí se na dvě části – francouzskou a anglickou. V délce 700 metrů a rozloze 10 hektarů ukrývají nejenom záhony s pestrobarevnými květinami, ale také světoznámé otočné hlediště, Kaskádovou fontánu, zámecké jezírko nebo letohrádek Belárie.

Dva okruhy Krumlovského zámku

Až na nádvoří se dostanete zcela bez placení. Chcete-li na vlastní oči spatřit proslavené zdobné interiéry, máte na výběr hned ze dvou okruhů. Poté můžete vystoupat i na zámeckou věž. Má výšku 86 metrů a na její vrchol vede rovných 168 schodů. Výšlap sem však rozhodně stojí za to. Výhled je odtud majestátní.

Vnitřní město a Latrán

Vnitřní město je celé obklopené vodou, s pevninou ho spojují tří mosty a jedna lávka. I v parném létě je tu tak poměrně příznivé klima. Získá si vás velkým množstvím zachovalých historických domů s nádherné zdobenými fasádami, ale také trojlodním kostelem sv. Víta, renesanční radnicí, Vlašským dvorem nebo Krčínovým domem.

Latrán byl původně samostatným městem, dnes ho s tím Vnitřním spojuje dřevěný most. Potěší zejména bývalým kostelem a klášterem s mnoha expozicemi, nebo Zámeckým pivovarem. Za dalším NEJ se musíte vypravit na Kleť, kde stojí nejstarší kamenná rozhledna v ČR – Josefova věž.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.