Krvavý a Kačležský rybník v jižních Čechách: Přírodní památka s mokřady a chráněnými živočichy

Kdyby nebylo pánů Jakuba Krčína z Jelčan a Štěpánka Netolického, asi bychom dnes neměli v jižních Čechách takové množství rybníků. Pravdou ale je, že rybníky se u nás stavěly už od 12. století, a to  po celém území Čech, Moravy i Slezska. Jejich historie je tedy poměrně dlouhá. Víte, že kromě chovu ryb jsou některé rybníky i přírodními památkami?

Na břehu rybníka

Někdo se jezdí kochat příbojem mořských vln na jih Evropy, jinému stačí si usednout na břeh českého rybníka, vytáhnout prut a trpělivě čekat, až se nějaká rybka chytí. V České republice najdete na 24 tisíc rybníků, z nichž většina se využívá k chovu ryb – nejčastěji kaprů. Jsou ale mezi nimi i takové, které nabízejí unikátní životní prostředí, a jsou proto chráněné jako národní přírodní památka.

Do Člunku v České Kanadě

Mezi ně patří i Krvavý a Kačležský rybník v jižních Čechách na Jindřichohradecku, nedaleko obce Člunek, která je součástí přírodního parku Česká Kanada. Než se vydáte pozorovat život a cvrkot u zmíněných dvou rybníků, můžete se v Člunku na chvíli zastavit a obdivovat zdejší kostel svatého Jana Nepomuckého, faru z 18. století nebo některé venkovské usedlosti z 1. poloviny 19. století.

Foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Aktron / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C4%8Clunek,_Krvav%C3%BD_rybn%C3%ADk.JPG

Na kole i pěšky

Obcí Člunek vede značená cyklotrasa 1241 Jindrovou stezkou za rybníky. Lze se po ní dostat až do Kaprounu (se železniční zastávkou spojenou s českým géniem Járou Cimrmanem) i Českého Rudolce se zámkem. Celkem má 39 kilometrů a jejím výchozím bodem je Jindřichův Hradec. Stezka vede i po 600 metrů dlouhé hrázi rybníka Kačležský. Výstavba začala už v polovině 16. století. Jeho území stejně jako rybníka Krvavého je chráněno kvůli luční vegetaci s přilehlými lesními porosty a mokřady. Když budete hodně trpěliví, možná zahlédnete i orla mořského. V létě s lze v rybníku Kačležský vykoupat, a to v místě jeho hráze. A pokud vás zajímá, odkud vzal Krvavý rybník svůj název, tak je to díky načervenalé barvě jeho dna.

Zdroj info: Wikipadie.org, Mapy.cz

Náhledové foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Atriplexmedia / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:PR_Krvavy_a_Kaclezsky_rybnik_2014_brezen_02.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.