Les Království

Les Království: Unikátní vodní nádrž s věžičkami připomíná středověký hrad

Pozornosti zvědavých turistů neujdou ani technické památky. Některé patří k hojně navštěvovaným. To samé platí také o vodní nádrži na řece Labi s poetickým názvem Les Království. Svému účelu slouží již sto let a díky vysoce estetickému vzhledu si vysloužila zápis jako národní kulturní památka. Kde ji najdete?

Ochrana před povodněmi

Údolí řeky Labe až po Pardubice bylo v roce 1897 postiženo ničivou povodní. Tato událost stála za rozhodnutím postavit dvě vodní díla, která by přívalovou vodu zadržela. A tak vznikla přehrada Labská u Špindlerova Mlýna a Tešnovská, nynější Les Království, která někdy bývá uváděná jako Bílá Třemešná. S její výstavbou se započalo v roce 1910, a kdyby do toho nepřišla Velká válka, bylo by dílo hotové dříve než v roce 1919. Po svém dokončení byla přehrada největší vodní nádrží v tehdejším Československu.

Les Království

Zdroj obrázku: Commons.Wikimedia.org

Krásná na pohled

Přehrada Les Království má hráz dlouhou 218 metrů vyzděnou z pískovce. Vede po ní silnice místního významu. Hloubka hráze je úctyhodných 28 metrů. Maximální zatopená plocha činí 85 hektarů. Od roku 1923 je součástí přehrady také vodní elektrárna. Zájem velkého počtu návštěvníků této technické památky však přitahuje hlavně její stavební provedení v pseudogotickém duchu. Korunu hráze zdobí dvě brány, jež mají ozdobné malé věže. Na pravém břehu stojí domek hrázného a ten svým vzhledem připomíná hrad s věží a cimbuřím. Stavební provedení je vysoce esteticky provedené, což je v našich poměrem ojedinělým zjevem.

Zdroj obrázku: Commons.Wikimedia.org

Safari park Dvůr Králové

A protože se vodní nádrž Les Království nachází ani ne pět kilometrů od města Dvůr Králové nad Labem, určitě si nenechte ujít návštěvu zdejší ZOO ve stylu safari. Součástí zoologické zahrady je také výstava obrazů Zdeňka Buriana, které se specializoval na ztvárnění období pravěku. V safari parku je otevřeno denně od 9.00 hodin včetně svátků. Máte-li s sebou psa, není problém navštívit zoo společně s ním. Výjimkou je Lví safari, kam je psům vstup zakázán. Vjezd do safari vlastním vozem je možný. Pokud se ale rozhodnete využít vozy, jež má k dispozici safari, pak jízdu doplní i komentář průvodce.

Zdroj náhledového obrázku: Commons.Wikimedia.org

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *