Štramberk

Štramberk a Kopřivnice: Chladné počasí láká k výletů za pamětihodnostmi a do muzeí

Letošní léto slovy klasika české literatury se zdá být poněkud nešťastným. Nejen že udeřila koronavirová pandemie, ale také to počasí je v tuzemsku všelijaké. Slunce je většinou někde zalezlé a většinu času je chladno nebo prší, takže koupání si člověk moc neužije. O to více se možná radují nadšení sběrači hub nebo ti, kteří rádi vyrážejí na výlety poznávat krásu naší krajiny. Co takhle zajet třeba do Štramberku a spojit to s návštěvou Kopřivnice?

Štramberk a jeho Trúba

Na strmých úbočí kopců Bílá hora, Kotouč a Zámeckého kopce se v předhůří Beskyd rozléhá horské městečko Štramberk. Vévodí mu válcová gotická věž Trúba s dřevěným ochozem a nádherným výhledem do okolí. Nachází se na místě pozůstatků hradu Strallenberg. Ve městě se rozhodně nudit nebudete. Až se do sytosti vynadíváte z věže, sejděte na štramberské náměstí. Zde najdete muzeum malíře Zdeňka Buriana, který se proslavil svými obrazy znázorňujícími výjevy z pravěku.

Zajímavá je také zdejší architektura. Na rozdíl od Českého Krumlova, Telče nebo Třeboně tu nejsou renesanční měšťanské domy, ale dřevěné roubené stavení z 18. a 19. století. Díky nim se Štramberku přezdívá Valašský betlém. V jednom z nich se nachází Panoptikum. Jedná se o pět samostatně komponovaných výjevů s figurínami osobností, jež v minulosti ovlivnily chod v městečku.

Zdroj obrázku: Commons.Wikimedia.org

Štramberské uši

Jako jedlý suvenýr si ze Štramberku můžete přivézt zdejší sladkou specialitu – štramberské uši z perníkového těsta ve tvaru kornoutu, která se tu peče už téměř 800 let. Jsou připomínkou doby, kdy ve 13. století na Moravu vtrhly hordy Tatarů a plenily zdejší kraj.

Kopřivnice

Zdroj obrázku: Commons.Wikimedia.org

Kopřivnice a muzeum Tatry

Jen necelé čtyři kilometry od Štramberku leží město Kopřivnice, jež je neodmyslitelně spojené s automobilismem. Zde bylo vyrobené první auto v tehdejším Rakousku-Uhersku, legendární Präsident. Určitě si nenechte ujít návštěvu Technického muzea Tatry, kde je umístěno na šedesát osobních i nákladních automobilů ze všech etap výroby této značky.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *