Cestování až k hranici vesmíru bude brzy pro každého

vesmir

Tedy alespoň to tvrdí americký startup Space Perspective. Jeho projektem je jakýsi kosmický balón nebo koš, který vás do vesmíru a zase zpět vezme jen za pár hodin. Protože proč si nevyletět do vesmíru jenom tak?

Řeč samozřejmě není o mezihvězdném prostoru, ovšem i pohled na zemi a hvězdy z místa, kde vám ve výhledu nebrání již prakticky žádný vzduch, je bezpochyby úchvatný Pro představu – jde o výšku asi 100 km nad zemských povrchem. Přesněji to určit nelze, hranice vesmíru (jde mimochodem o termín, používány i v NASA) se totiž mění – třeba i podle nadmořské výšky konkrétního území zemského povrchu.

Věděli jste, že: I ve výšce 400 km nad zemí stále působí odpor vzduchu, který brání tělesům ve volném pohybu? Vesmírná stanice ISS by se každý den propadla o pět metrů, kdyby nepoužívala motory zásobovacích lodí a další korekce.

vesmir

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Až 100 posádek ročně

Ale zpátky ke Space Perspective. Vesmírný „balón“ by vás měl vynést do výše cca 30 kilometrů nad zemí. A to za nějaké dvě hodiny (při průměrné rychlosti asi 20 km/h). Další dvě hodiny se budete neomezeně kochat nádherným výhledem a nakonec zase sestoupíte zpět.

První testy kapsle Neptune se uskuteční příští rok. A budou pečlivě sledovány. Jejich tvůrci si totiž dali závazek, že cestu do vesmíru umožní prakticky každému, kdo si ji bude chtít zaplatit. Nemusíte prý mít v kapse přebytečné miliony…

Start z Kennedyho centra na Floridě

Odlétat by se mělo ze stejné rampy, na níž v minulosti přistávaly raketoplány NASA, což je dalším velkým pozitivem pro milovníky vesmírných dobrodružství. Přistávat by pak měly do moře. První komerční výlet je naplánován na rok 2024. Zbývá se jen poohlédnout po letenkách..

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.