Výstup na Triglav: Přibalte si s sebou ferratovou výbavu a strach z výšek nechte doma

Česká republika se může pochlubit maximální nadmořskou výškou 1603 metry, kterou se honosí nejvyšší hora v Krkonoších – Sněžka. Kdo rád zdolává vrcholky pohoří musí obvykle vyrazit i za hranice, aby si přišel na své. Oblíbená je Malá a Velká Fatra na Slovensku nebo Vysoké Tatry a samozřejmě Alpy, které nabízejí ke zdolání i tří a čtyřtisícimetrové vrcholy. Jejich součástí na jihu Evropy jsou Julské Alpy s nejvyšší horou jménem Triglav.

Krásu Julských Alp uvidíte z jejich vrcholu

Tomu, kdo nemá rád pohoří, stěží vysvětlíte krásu Triglavu. Tato majestátní hora je nejvyšší ve Slovinsku a platí, že každý Slovinec by ji měl za svůj život alespoň jedenkrát zdolat. Možná i proto je tak hojně navštěvovaná nejen místními, ale hlavně zahraničními turisty. K tomu, abyste vylezli až na samý její vrcholek, však potřebujete mít určitou fyzickou kondici a také vybavení na ferratu. To spočívá v horolezecké helmě, jistícím setu se dvěma dlaňovými karabinami, lezeckém úvazku a ferratových rukavicích, protože manipulace s ocelovým lanem potřebuje ochranu rukou. Nehledě na to, že i skála, která bude všude okolo vás, je poměrně drsná a ostrá. S sebou byste měli mít kotníkovou trekovou obuv. 

Nezapomeňte na pořádné vybavení

Kromě výše uvedené ferratové výbavy je třeba do batohu sbalit také teplejší oblečení, oceníte softshellovou bundu i dlouhé kalhoty, protože na vrcholku Triglavu se může teplota pohybovat okolo nuly. Zároveň je třeba myslet na to, že každá věc navíc se při výstupu nahoru na zádech hodně pronese. Ideální je s sebou mít také fungující čelovku, pokud byste z Triglavu sestupovali po setmění. Zásoba jídla a dostatek pití je samozřejmostí. Zapomenout byste neměli ani na opalovací krém a dobrou náladu. Strach z výšek nechte doma. Pro bázlivé výstup na Triglav rozhodně není.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Tominškova Pot a chata Kredarica

Na Triglav vedou tři trasy z údolí Vrata u chaty Aljažev. Pro výstup je nejvhodnější cesta Tominškova Pot, která je označena alpským stylem, a to bílou tečkou v červeném kolečku. Jedná se přibližně o trasu dlouhou necelých 6 kilometrů, kterou při dobré kondici a podmínkách můžete zvládnout za šest až sedm hodin. Má stupeň náročnost B, což znamená, že během cesty na vás bude čekat mírně strmý skalní terén s umělým jištěním v podobě ocelových lan. K tomu je třeba mít určitou sílu v pažích, abyste zvládli tudy jít.

Cesta může být pro někoho unavující a namáhavá, proto je někdy lepší ji rozdělit do dvou dnů a noc strávit třeba v Kredarici. Jedná se o horskou chatu a zároveň meteorologickou stanici, které ve Slovinsku patří k nejvýše položeným. Od ní je pak na samý vrchol Triglavu asi hodina cesty. Pokud se rozhodnete dát Triglav v jednom dni, počítejte s poměrně velkým převýšením náročným na fyzickou kondici. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Téměř jako na Václaváku

Počítejte s tím, že Triglav láká k návštěvám hodně lidí, takže často je zde přelidněno. Někteří se zaseknou při pohledu dolů, blokují cestu a je třeba je obcházet. Jinak je nutné si dávat pozor na padající kamení, které uvolní ti, co jdou před vámi, a společnost vám pod celou dobu budou dělat horské kozy, které po skále běhají jakoby nic. Poměrně velkým nebezpečím je na Triglavu bouřka. Hora je opásána ocelí a působí jako hromosvod. Na samém vrcholku Triglavu je pak budka jako ochrana před bleskem. 

 Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.