Buenos Aires

Jaké pikantnosti prozradí na Buenos Aires jeho architektura

Jeho historie byla poměrně bouřlivá. Vystřídalo se tu několik různých národností i režimů, ale město přitom nerušeně rostlo dál. A z každé epochy si vzalo něco. A právě tenhle nezvyklý mix tu dnes můžete pozorovat.

Většina turistů sem míří zejména za zábavou, ale touží si také pohlédnout „porteňo puro“, jinak také řečený ryze „přístavní“ styl. A ten je z velké části jiný, než se na první pohled může zdát.

Kdyby se Buenos Aires nepřejmenovalo..

… pak by dnes nejspíš jeho původní název zabíral polovinu mapy. Celý název totiž až do roku 1996 zněl Santísima Trinidad y Puerto de Nuestra Seňora del Buen Ayre – město Nejsvětější trojice a Přístav Panny Marie Dobrého větru. Přízeň ochránkyně námořníků tu koneckonců opravdu potřebovali, moře totiž bývá v těchto místech zrádné. Nakonec se naštěstí vše změnilo na prosté Buenos Aires.

Buenos Aires

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pestrá směs mnoha kultur a stylů

Úplně první styl, který to na mnoha domcích ještě stále najdete, je ten jižanský koloniální. Vcelku není ničím zajímavý – stavět se muselo hlavně rychle. Jako zázrakem se však v mnoha ulicích nachází navazující řady mnohem pestřejších domků, vystavěných po francouzském vzoru. Nesou na sobě barokní nebo neoklasicistní prvky a mnohdy i obojí.

A někdy lze narazit i na nemovitosti, jež v sobě míchají všechno výše zmíněné. Jde právě o porteňo puro, který doplňuji i značně moderní budovy v podobě mrakodrapů. Ale nenechte se zdobností těchto domků zmást. Stačí vylézt na nějakou větší vyhlídku a uvidíte, že všechno bude jinak.

A jak je to možné? Místní obyvatelé totiž hodně dají na fasády. Zepředu je dům či jiný objekt opravdu nádherný, zezadu ho však tvoří jen jednolitá šedivá stěna. Takže pozor – typické panorama Buenos Aires jde vždy fotografovat jenom z jedné strany…

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *