Lesy Českého Švýcarska u Hřenska na severu Čech hoří. Už je zasaženo téměř 1000 hektarů lesa. Tragédie se opakuje

Jakmile  oheň zachvátí les, stane se rázem polykačem všeho živého a není úniku. Zvláště menším zvířatům, hmyzu, ale hlavně nádherné  přírodě. Před pár lety byla v Českém Švýcarsku vyhlášena klidová území namísto dřívější první zóny národního parku. Ochranáři si cenili  chráněných rostlinných a živočišných ekosystémů, kde se turisté mohli pohybovat jen po vyznačených lesních stezkách. Ještě před pár dny se v Národním parku České Švýcarsko procházeli turisté, kteří vnímali krásy jetřichovické přírody, zurčící potůček, cvrlikání ptáků… Pak stačí pár hodin, kdy nezvladatelný oheň zachvátí les. A rázem je namísto zeleně spáleniště.

Podaří se zachránit Pravčickou bránu, největší unikátní přírodní skalní most v Evropě?

Na pomoc přispěchali profesionální i dobrovolní hasiči. Byly přivezeny těžební stroje, výšková technika, povolány armádní a policejní vrtulníky s bambi vaky, letadla. Policie střeží opuštěná obydlí. Na pomoc přiletěl vrtulník z Polska. Další helikoptéry posílá Slovensko. Speciální hasičské letouny, které dovedou čerpat vodu přímo z vodní hladiny, přislíbila Itálie. Jsou ohroženy obec Mezná, Vysoká Lípa, Hřensko, Jetřichovice. V blízkosti Národního parku České Švýcarsko se nachází také unikátní technická památka z roku 1886, akvadukt Dolní Chřibská.

ceske-svycarsko-marianina-skalaMarianina vyhlídka. Autor: Matěj Baťha – Pořízeno s vybavením z grantového projektu Wikimedia ČR „Fotoaparát“, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20691349

Není to poprvé, co v lesích Českého Švýcarska překvapivě hořelo

V minulosti dokonce shořela  jedna z nejznámějších jetřichovických vyhlídek. Jedná se o Marianinu vyhlídku, která se nachází ve výšce 428 m. n. m. , a to na skále stejného jména. Sehrál zde roli chybný lidský faktor.  V blízkosti vyhlídky byli spatřeni  dva mladí hoši, kteří tam nechali hořet svíčku… Jakmile začala chata hořet, hořící prkna prolétla ze skály dolů a vzápětí chytil les. Hasiči měli velmi ztíženou práci, protože se jedná obvykle o dosti nepřístupný terén. Přesto oheň za pomoci několika desítek hasičských jednotek uhasili. Požár zničil téměř dvacet pět hektarů lesa. V současné době se ale již můžeme pokochat novodobou a opravenou Marianinou vyhlídkou.

české-švýcarsko-na-tokáni
Foto: Taťana Veselá, Torzo chaty Na Tokáni

Před dvěma lety shořely v Národním parku České Švýcarsko dvě unikátní historické chaty Na Tokáni

Jakoby to bylo málo, nedávno, před dvěma lety, oheň zachvátil  v Českém Švýcarsku i nádherné historické chaty. Jejich podoba pocházela z třicátých let dvacátého století. Zbyl z nich jen komín a obvodové zdi… Přitom chaty Na Tokáni nechala postavit rodina Kinských a časem se staly dokonce i kulturní památkou. Dvě z nich, bohužel zcela shořely a byly srovnány doslova se zemí. Památkáři ujišťovali, že tyto stavby neměly v regionu obdoby. Bohužel k jejich následné výstavbě již nedošlo.

Náhledové foto: Pravčická brána. Autor: Pudelek – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50880544

Zdroje: Autorský článek, https://www.ceskesvycarsko.cz/cs/ceske-svycarsko

favicon

V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?