Letovice v údolí dvou řek a jejich nejlépe opravená památka jižní Moravy

Dodnes těží ze své velmi výhodné polohy. Právě tady se totiž obchodní stezka dělila na dvě větve, mířící do Brna a Olomouce. Nejzajímavější památkou je rozhodně zámek a to i přesto, že ještě před deseti lety šlo o ruinu, zralou na spadnutí.

Zámek je však jen jednou z dominant tohoto půvabného městečka v Jihomoravském kraji. Tou druhou je gotický kostel sv. Prokopa. Nepřehlédnete ho, stojí totiž také na návrší. Přiléhá k němu kaple Panny Marie s nádhernou barevnou mozaikou v oknech od Karla Svolinského.

Zámek v Letovicích – co stálo za jeho proměnou?

Prozatím jsou zpřístupněny jen jeho sklepní prostory, ovšem rozhodně stojí za to. Pokud se nebojíte, vydejte se do hladomorny a mučírny. Zajímavé exponáty jsou tu doprovázeny i originální zvukovou kulisou. Těšit se můžete i na vinný sklípek nebo na komnatu, určenou pro svatební noc novomanželů.

A aby toho nebylo málo, ve všech místnostech můžete i přespat – to kdybyste náhodou měli málo adrenalinu nebo romantických zážitků. K dispozici je hostům i zámecká restaurace nebo krásný zámecký park. Plocha 26 hektarů dnes patří k nejcennějším svého druhu v ČR. Děti tu navíc potěší i malý zoopark.

Klášter Milosrdných bratří a barokní lékárna

Obojí dnes můžete navštívit. Zvláště barokní lékárna vás nenechá chladnými. K vidění je tu například unikátní lékárenský nábytek i nádherně zrestaurované nástěnné i stropní malby. Od října je ovšem lékárna uzavřena, podívat se sem můžete až od května.

Do kostela sv. Prokopa skrze fortnu

Z Letovic se do něj dostanete suchou nohou za každého počasí – stačí využít krytou stupňovitou chodbu – tzv. fortnu. Jde ovšem o napodobeninu z 19. století, ta původní ze století 14. (z této doby pochází i chrám svatého Prokopa) byla totiž v tak chatrném stavu, že musela být stržena. Těšit se můžete na zajímavé gotické prvky, části původního vybavení a další.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.