Jízdárna, hrad i nádherné muzeum – to je Tachov na Plzeňsku

Milujete atmosféru měst, jejichž vzhled stále ještě upomíná na středověk? Pak se vám zalíbí třeba v Tachově, který dodnes zdobí zbytky kamenných hradeb ze 13. a 14. století a množství dalších zajímavostí.

Prozradí se už zdálky a to vysokou věží chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Jeho základy vznikly už ve 14. století, ovšem dnešní interiéry pocházejí až ze století sedmnáctého. Podepsaly se na něm četné katastrofy – od husitských válek až po dva požáry. Poslední velká rekonstrukce byla realizována na začátku 20. století. Dnes se tak návštěvníkům představuje v plné parádě.

Co všechno vidět v Tachově

Říká se mu také brána do Českého lesa a na toto téma tu najdete i muzeum. Zamířit za ním musíte do bývalého františkánského kláštera. Nudnou expozici ale nečekejte, je doslova prošpikována mnoha interaktivními prvky a na své si tu přijdou děti i dospělí.

Český les je chráněná krajinná oblast se zajímavou krajinou a půvabnou přírodou. Leží v ní také několik desítek opuštěných vesnic. A k návštěvě lze rozhodně doporučit i Husmannův mlýn. Jde o původně gotickou stavbu. Dnes se může pyšnit již opět funkčním mlýnským kolem a obnovenými renesančními štíty. Jde rovněž o významné městské kulturní středisko.

A název Husmann také není náhodný. Byl pojmenován po Johannovi Filipovi Hussmanovi z Namedy, což byl císařský plukovník, jenž se na zdejším panství usídlil po bitvě na Bílé hoře. A protože se ke svým poddaným nechoval právě přívětivě, strašily s ním později maminky své děti.

Knížecí alej do Aglajina údolí

Jedna z největších alejí u nás je tvořena téměř 500 stromy se stářím okolo 150 let. Jde o 2,5 kilometrů dlouhou procházku. V samotném údolí si pak příjemně odpočinete. Můžete se napít z minerálního pramene nebo si třeba zasportovat spolu s místními. Alej vyrostla na pokyn knížete Windischgrätze.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.