vad2

Lichtenštejnský Vaduz: Malé hlavní město se spoustou krás

Muzeum, ukryté v opancéřované trezorové místnosti? Obrazy významných světových malířů pěkně na jednom místě? Nádherná katedrála, která je vidět už zdálky? Pokud byste rádi něco podobného viděli na vlastní oči, pak pro vás bude lichtenštejnský Vaduz rozhodně tou správnou destinací.

Jde o poměrně malé hlavní město, vždyť ani ty nejoptimističtější odhady mu nepřisuzují více než 6 000 stálých obyvatel. Na druhou stranu – míří sem většina turistů, kteří si toto půvabné knížectví mezi vrcholky Alp oblíbili – takže v turistické sezóně tu úplně prázdno nebývá. Vaduz potěší všechny milovníky klidných procházek svou půlkruhovou pěší zónou, která obtáčí nevysokou skálu, na níž se tyčí knížecí hrad. Většina památek se koncentruje právě tady, takže za uměleckými či etnografickými sbírkami nebo zajímavostmi architektury nebudete muset nikam daleko.

Kam se podívat ve Vaduzu?

Rembrandt, van Dyck, Leonardo da Vinci, Rubens nebo Brueghel… Také tyto světoznámé malíře obdivujete? Pak vás určitě potěší, že se na jejich díla se můžete podívat v The Liechtenstein Princely Collections. Jde o opravdu impozantní galerii obrazů a soch, kde si na své přijdou doopravdy všichni. Jen samotných pláten je tu více než 1 000! Jde o sbírku lichtenštejnské královské rodiny, na níž se však může podívat opravdu každý.

To jiné poklady vyžadují ještě důkladnější péči. Právě proto má Schatzkammer (klenotnice) podobu velké opancéřované trezorové místnosti. Aby ne, když tu odpočívá třeba kousek kamene z měsíce, replika královské koruny nebo velikonoční vajíčka z Fabergého závodu. A najdete tu i odkaz na Prahu a to v podobě věčného kalendáře od Erasma Habermehla.

A kam ještě zamířit? Rozhodně do katedrály sv. Florina, která si vás získá svými krásnými interiéry. Důkladně si prohlédněte zejména vitráže, ty totiž opravdu stojí za to.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *