Little Moreton Hall je anglické středověké panské sídlo s výraznou tudorovskou architekturou a vlastním strašidlem

Asi padesát čtyři kilometry od Manchesteru a sedmdesát kilometrů od Liverpoolů leží velmi zajímavá stavba – Little Moreton Hall. Vyniká především svým vzhledem, jenž připomíná chaloupku z pohádky. Její historie se začala psát už na počátku 16. století, kdy byla postavena nejstarší, severní část domu pro Williama Moretona. Zastavme se na chvíli u tohoto panského sídla a blíže si ho představme.

Hrázděný vodní zámeček

Vodní zámeček Little Moreton Hall stojí v anglickém hrabství Cheshire, jehož součástí je i městys Congleton. Od něho už je k Little Moreton Hall kousek – pouhé čtyři kilometry. Vydat se k němu můžete autem po Newcastle a Congleton Road A34. Parkovat lze na parkovišti kousek od zámku.

Název panského sídla vychází ze dvou staroanglických slov – mor znamenající bažiny a ton pro označení města. Kořeny rodiny Moretonů sahají do 13. století. Little Moreton Hall najdete v historických záznamech už v roce 1271. Se stavbou vodního zámku se ale začalo až okolo roku 1508.

Jedná se o hrázděnou stavbu s velmi nepravidelným půdorysem, jež v sobě nese stopy tudorovské gotiky a je ukázkou skvělé práce středověkých tesařů. Až na tři zděné komíny a několik cihelných opěrných pilířů je dům celý hrázděný. Dřevěné výztuhy fasády vytvářejí vzory šípu a kosočtverce, jež jsou typické pro anglické stavitelství v 15. a 16. století. Dochovala se velká část původního zasklení oken ze 16. století, a to olověných tabulí ve tvaru čtverců, obdélníků, kosočtverců, kruhů a trojúhelníků.

Dům Little Moreton Hall stojí na malém ostrůvku. Je obklopený deset metrů širokým vodním příkopem, který pravděpodobně nikdy nesloužil k obrannému účelu. Jeho význam je spíše symbolický jako symbol moci a postavení majitelů. Do zámku se dostanete po mostku z pískovce.

Little Moreton Hall. Foto autor: David Dixon; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Little_Moreton_Hall_-_geograph.org.uk_-_3094339.jpg

Velká síň a Dlouhá galerie

Hlavní místností Little Moreton Hallu je Velká síň, která stojí v nejstarší části zámku. Je vybavena refektářovým stolem, skříní ze 16. století a sbírkou cínového nádobí ze 17. století. Tento nábytek je jediný, jenž se dochoval jako původní. Ostatní místnosti v zámku jsou bez nábytku s holými stěnami.

Unikátní je ale dvacet jeden metr Dlouhá galerie ve třetím patře, jež pochází z pozdější dostavby v letech 1560 až 1562. V ní najdete prakticky po celé její délce souvislý pás oken. V minulosti sloužila jako herna a e cvičení, když venku bylo nevlídné počasí. Byla vždy spoře zařízena nábytkem. Říká se, že v Dlouhé galerii straší Dáma v šedém.

Little Moreton House je veřejnosti přístupný, a to od poloviny února do prosince. Vodní zámek je ve správě National Trust. Vstupné vychází na 13 liber (asi 370 Kč) za dospělého. Děti platí 6,50 liber (asi 180 Kč) a rodinné vstupné stojí 32,50 liber (asi 920 Kč). Součástí vodního zámku je čajovna a knihkupectví.

Zdroj: https://www.nationaltrust.org.uk/visit/cheshire-greater-manchester/little-moreton-hall; https://en.wikipedia.org/wiki/Little_Moreton_Hall

Náhledové foto autor: Michael D Beckwith;  https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Little_Moreton_Hall_Exterior.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.