Lysá hora centrem extrémního zimního závodu LH24

Každoročně se v Beskydech koná extrémní závod LH24. Jedná se o 24 hodin trvající štafetu jednotlivců a dvojic, která je vyhlášena jako zimní mistrovství České republiky v horském maratonu jednotlivců. Vítězí ten, kdo dosáhne nejvyššího počtu výstupů po dané trase na vrchol Lysé hory. Ve dnech 27. až 28. ledna 2024 proběhl 11. ročník tohoto závodu.

Jak dlouhou trasu je třeba zvládnout

Délka trasy LH24, respektive jednoho okruhu je 13,5 kilometru. Vystoupat je přitom třeba asi 850 výškových metrů. Na první pohled to vypadá docela v pohodě závod. Když ale k tomu přičtete zimní počasí, místy namrzlý povrch a dlouhých 24 hodin, po kterou maraton trvá, vyjde vám z toho soutěž, která vyžaduje dobrou fyzickou a psychickou kondici. Přihlásit se na LH24 však může každý, kdo si na závodění troufne. Někteří závodníci zvládnout ujít třeba jen jeden jediný okruh. Ti nejlepší udělají až 13 kol. Mezi účastníky najdete závodníky z Česka, Slovenska i z Polska.

Bez čeho na trasu nesmíte vyrazit

Vzhledem k náročnosti terénu je třeba mít k dispozici ocelové nesmeky nebo obuv s hroty. Po ruce musíte mít také čelovku, multifunkční šátek, kterým si chráníte obličej a fungující mobilní telefon. Zapomenout nesmíte ani na vhodné oblečení a dostatek jídla, kterým doplňujete energii. S sebou na trasu se doporučuje vzít si energetickou tyčinku a gel, vodu na pití, případně nějaký energetický drink. Zbytek jídla byste měli mít na základně, kam se vracíte si odpočinout.

Jaký styl pro závod zvolit

Na trasu se vybíhá ze základny v Ostravici, která je v nadmořské výšce as 560 m n. m. Závodníci mají před sebou stoupání. Zde je třeba počítat s tím, aby při něm nepřepálili své síly. Je nutné si nechat nějakou energii i na sestup z Lysé hory. Zde dostávají zabrat především nohy. Běh či chůze z kopce je vždy náročně než do kopce.

Zdroj: https://lh24.cz/propozice/, https://www.facebook.com/lysahora24

Lysá hora. Náhledové foto: Pixabay 

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.