Tady si vážně nezažvýkáte – Nepál zakázal žvýkačky bez výjimek

Tady si vážně nezažvýkáte – Nepál zakázal žvýkačky bez výjimek Nepál je velmi zajímavá země – a to po všech stránkách platí tu totiž i některé poměrně bizarní zákony – například zákaz žvýkaček.

V roce 2019 v Nepálu byl schválen zákon zakazující výrobu, prodej a distribuci žvýkaček. Tato legislativa byla přijata s cílem snížit problém s nezpracovaným odpadem a zachovat čistotu veřejných prostor. Od té doby jsou žvýkačky v Nepálu zakázány, a porušení tohoto zákazu může mít za následek pokutu – a to ne právě malou.

Špetka historie a pohled do současnosti

Dnešní Nepál byl postupně osidlován kmeny z Tibetu, takže tu vznikala vlastní knížectví. Během 2. poloviny 18. století jich hodně sjednotili Gurkhové kolem vlastního království v centru oblasti. Krátce po založení Společnosti národů si ministerský předseda Nepálu vymohl na Británii smlouvu, která by zemi zaručila naprostou mezinárodní nezávislost. K tomu došlo v roce 1923. V obou světových válkách pomáhal Britské Indii.

Nepál

Foto: Pixabay

Svržení monarchie a ekonomický status

Roku 1950 došlo ke svržení rodu Ránů a obnovení staré královské dynastie. V roce 1959 vydal král oktrojovou ústavu (tedy čistě jeho, bez souhlasu dalších orgánů moci), která mu zaručovala moc takřka absolutní. V zemi ovšem začali sílit povstalci – maoisté – a došlo k občanské válce. Ani nová ústava je nezastavila a demonstrace vedly k pádu monarchie. Od roku 2008 je tak Nepál republikou.

Unikátní vlajka – jediná na světě

Když se řekne vlajka, vybavíme si nejspíš něco obbdélníkového. Ale u Nepálu byste se spletli – jeho vlajka má totiž jako jediná podobu dvou trojúhelníků. Horní trojúhelník je modrý se slunečním symbolem, který reprezentuje červené slunce s tváří a má historický a kulturní význam. Slunce na vlajce má 12 paprsků a je nazýváno „Surya“, což symbolizuje sluneční energii. Spodní trojúhelník je červený. Tato vlajka symbolizuje boj za nezávislost a svobodu Nepálu.

Nepál je také zajímavý zeměpisně, protože se nachází v oblasti Himálají, což je domov některých z nejvyšších hor na světě, včetně Mount Everestu, který je nejvyšší horou na planetě. Dále v něm můžete objevit mnoho historických a kulturních památek, jako je například chrám Swayambhunath, nazývaný také „Opice chrám“ díky velké populaci makakových opic, které se zde volně pohybují.

Nepál je také známý svou bohatou biodiverzitou a národními parky, které nabízejí úžasnou příležitost k pozorování divokých zvířat, včetně slonů, tygrů a nosorožců.

 

Zdroj: https://plus.rozhlas.cz/jak-se-nepal-zrodil-6632948, https://www.indie-nepal.cz/uzitecne-rady/nepal-zajimavosti, https://www.waragod.cz/zajimavosti/12-zajimavosti-o-vlajkach/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.