Lyžovirus není sáňkovirus: Uzavřené skiareály zapláčou

Sáňky

Koronavirová situace je aktuálně doslova a do písmene tristní. Je to smutné a vlád právě teď oznámila prodloužení lockdownu do 22. ledna. Uzavření se týká mnoha segmentů, nicméně vcelku nasnadě jsou především skiareály. Vždyť právě ony prodělávají a ještě prodělají neskutečné peníze. Na sjezdovkách se stejně lidé prohánějí, pouze nefungují vleky. Podivné, lehce bizarní.

Na sáňkách a bobech se virus nepřenáší?

Na první pohled to tak vypadá. Možná s trochou nadsázky fungují tyto pomůcky podobně jako respirátory nebo roušky. Ne, samozřejmě tmu tak není, nicméně lidé vyrážejí na sjezdovky, kde je alespoň nějaký sníh, a zejména s dětmi si v rámci možností užívají bílého nadělení, které může velmi rychle roztát. Nyní to vypadá tak, že by sníh mohl nějaký čas vydržet, však je taky leden.

Vysoké riziko úrazů

Už bylo nahlášeno a ošetřeno několik úrazů hlavy i páteře. Bobování je totiž mnohdy nebezpečnější jak lyžování. Lidé nemají ochranné prostředky, brzdění není tak jednoduché a může se velmi jednoduše stát, že se při této kratochvíli prostě zraní. Sjezdovky se navíc zasněžují a nemusejí být na předepsaných místech nachystány různé bariéry a opatření pro případ střetu člověka s konstrukcí vleku nebo děla.

Speciální program pro lyžařské areály

Přesně o něm mluvil ministr Havlíček. Jen pro představu, v České republice se nachází cca 450 takovýchto lyžařských areálů. České ekonomice dokážou vydělat solidních 13 miliard korun. Zaměstnávají nemalý počet lidí. Vydělat peníze musejí nyní, přes zimu, v podstatě vydělávají na celou sezonu. na normálního člověka jdou mrákoty, kdy zjistí, kolik ještě půjde z našich daní. I proto mnozí zastávají názor, že skiareály by bylo záhodno otevřít a už nyní je pozdě. Divit se tomu nelze. Ministr Havlíček připravoval dle jeho slov plán na otevření za přísných podmínek. Otázkou zůstává, jestli nešlo jen o slova…

Sáňky: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.