Magické památky, které by měli navštívit věřící i nevěřící

Velehrad

Kostely a náboženské obce už dlouho přitahují věřící i nevěřící. Majestátnost, ojedinělá hra světla a stínu, okouzlující ovzduší samotné stavby a prostředí, to vše dělá z kostelů a náboženských obcí neuvěřitelná místa k návštěvě. Ale také jejich zdi mohou vyprávět, kolik křivd, vražd, podrazů a jiných historických scén se tu událo. Nenechte se mýlit, náboženství není jen o uctívání boha.

Velehrad

Neobjevíte slavnější místo než Velehrad poblíž Uherského Hradiště. Jezdil sem i papež Jan Pavel II. a každý rok v červenci se tu konají cyrilometodějské oslavy. Fascinující je zejména bazilika Nanebevzetí Panny Marie a podzemní katakomby. A v nedalekém vodním světě Živá voda, se můžete projít se podvodním tunelem.

Plaský klášter

Tamní církevní architektura je spojena s řadou jmen, ale mezi staviteli vynikají především Jan Blažej Santini-Aichel a Kilián Ignác Dientzenhofer. V rámci plzeňské lokality objevíte stavbu, která v sobě spojuje řemeslné umění obou specialistů. Klášter založil v roce 1144 panovník Vladislav II. V rámci první poloviny 18. století zde Santini vybudoval úžasný konvent s neobvyklým schodištěm. Po jeho odchodu dílo dokončil Dientzenhofer. Jednou ze zajímavostí je, že ke stavbě bylo využito přes tisíce dubových kůlů.

Hostýn

Hostýn
Foto: Pixabay

Velehrad je jedním z nejznámějších míst na Moravě. Jeho prostředí, zejména Jurkovičova křížová cesta a kamenná rozhledna, jsou úžasné. Samotná bazilika Nanebevzetí Panny Marie je poutavá z exteriéru i interiéru, oceníte zejména pohled na hvězdicovou klenbu. Svatý Hostýn je nejvyhledávanějším místem, kam se jezdí, na nejpozoruhodnější sakrální stavbu na Moravě.

Rosa coeli

Klášter s názvem, který lze vyložit jako nebeská růže, slibuje vnímavým jedincům nadpozemské setkání. Stejně jako Panenský Týnec poblíž Prahy je i toto místo spojeno s neobvyklou pozitivní energií a zřejmě ozdravnými účinky na organismus. Ale i zřícenina staršího ženského kláštera na Moravě je fascinující ukázkou gotického stavitelství. Objevíte ji v Dolních Kounicích.

Homole

Foto: Wikimedia commons, Michal Gregor, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Homole,_kostel_Panny_Marie_Bolestn%C3%A9_01.jpg#/media/File:Homole,_kostel_Panny_Marie_Bolestn%C3%A9_01.jpg

Hledejte neuvěřitelné schody do nebe v blízkosti Kostelce nad Orlicí. Nevedou do ráje, ale na svah Homole, na kterém stojí poutní kostelík Panny Marie Bolestné. Kostel sám o sobě inspiruje především tím, že je svým průčelím obrácen k severu. Na 153 kamenných schodech a 16 odpočívadlech se jde k Velkému růženci. Poutník by měl po schodišti stoupat po kolenou. Na každém schodu se modlit Zdrávas Maria a na odpočívadle odříkat Otčenáš.

Křtinská kostnice

V centru Moravského krasu leží další úžasné Santiniho dílo. Poutní kostel Jména Panny Marie je fantastický. Najdete zde jedinečnou zvonkohru a záhadnou kostnici, která také budí respekt. Kostel je mnohými odborníky líčen jako přední nádherná floridská stavba na území České republiky a v kostnici můžete objevit zajímavé lebky malované černou barvou, jejichž význam není zcela jasný.

Zdroje info: kudyznudy.cz, cestujeme.cz

Náhledové foto: