Jarní Jeseníky jako sněhové království: Velikonoční procházka na Švýcárnu

Jeseníky

Sníh na Velikonoce se už zažít na mnoha místech nedá. Letos sice zima ještě pokračuje, nicméně na mnohých místech se setkáváme spíše s deštěm. Pokud ale vyrazíte do Jeseníků, rozhodně se setkáte se sněhem. Tedy alespoň v případě, že vyrazíte do výše položených míst. My jsme se vydali na Švýcárnu s tím, že bychom mohli pokračovat i na Praděd. Procházka byla dlouhá pouze 3 kilometry, ale stála za to a rozhodně svou vydatností nezklamala. O krásách Jeseníků se ostatně můžete přesvědčit i na fotografiích a videu.

Ospalé Videlské sedlo jako výchozí bod

Jako výchozí místo jsme si vybrali Videlské sedlo. Parkoviště bylo ráno kolem deváté hodiny skoro prázdné. Naše auto bylo snad desátým v řadě. Ostatně zamračená obloha a sem tam nějaká ta padající vločka zrovna k velkému výletu nelákaly. Přesto jsme vyrazili a stálo to zato.

Vídeňské sedlo

Videlský kříž- rozcestník: Foto Radek Štěpán

Zmrzlá cesta se spoustou tekoucí vody

Cesta byla pochopitelně hodně strmá. Šli jsme do kopce až skoro na Švýcárnu. Není se čemu divit, Videlské sedlo se nachází v nadmořské výšce 930 metrů nad mořem a Švýcárna 1304 metrů nad mořem. Porci stoupání jsme tedy před sebou měli solidní. I tak nám ale cesta ubíhala. Pohledy na tekoucí říčku a zasněžené scenérie byly nádherné. Potok, který teče podél cesty, se sem tam střetl přímo s cestou. Čistá voda a lesknoucí se kameny jasně dokumentovaly vše. 

Voda na cestě

Cesta na Švýcárnu- voda a pes: Foto Radek Štěpán

Od poloviny cesty už byla vrstva sněhu slušná

Zpočátku se v podstatě jednalo pouze o několik centimetrů čerstvého sněhu. Když jsme se ale blížili do poloviny trasy k rozcestníku Černík v nadmořské výšce 1200 metrů nad mořem, sněhu rázem přibylo a vrstva zmrzlého firnu pod prašanem byla slušná. Hodně to ale klouzalo. Cesta nahoru na Švýcárnu už byla složitější a trvala déle. Myšlenky na Praděd se s dětmi rázem rozplynuly.

Zasněžené království

Čím více jsme stoupali, tím krásnější scenérie se nabízely. Sněhem pokryté stromy vypadaly opravdu zajímavě. Na vrcholu Malého Dědu jsme se setkali se sněhovými tyčemi, jež byly obalené ledem a sněhem. Nakonec jsme postupně klesali na Švýcárnu.

JeseníkyZasněžené Jeseníky: Foto Radek Štěpán

Horská pohoda na Švýcárně

Prostě zábava. Teklo zelené pivo a jídlo bylo výborné. Dali jsme si čočkovou polévku, kuřecí stehno s bramborem a vepřové se zelím a knedlíkem. Čekání na jídlo bylo delší vzhledem k tomu, kolik lidí v lokálu bylo, ale bez problémů jsme se najedli. Obsluha příjemná, prostě pohoda. S plným žaludkem jsme mohli vyrazit zpět. Cesta už byla pohodová. Měli jsme plastové kluzáky, takže se část cesty spíše jela po zadku.

Jídelní lístek

Nabídka jídel na Švýcárně: Foto Radek Štěpán

Zdroje info: Autor

Video: Youtube kanál Radka Štěpána

Cesta na Švýcárnu: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.