Velikonoce letem světem – Filipínci dodržují opravdu krutou tradici, na Novém Zélandu mají zase opravdu bizarní výzdobu

Velikonoce se slaví napříč zeměkoulí, i když u protinožců v té době začíná podzim. Oslavy a zvyky jsou opravdu rozmanité, pojďme se na některé podívat blíže.

Na Výlet do Mexika

V Mexiku se slaví Velikonoce tak jako jiné svátky velkou show s veselými barvami a temperamentní hudbou. Oslavy v regionech jsou různé, společnou tradicí je ale pálení krabic s obrázkem Jidáše. Tradičním jídlem je například capirotada plná rozinek, banánů a másla pojídaná na Popeleční středu. Ve městě Ciudad Santos (Město svatých) mají poněkud bolestivý zvyk. Mladíci tam nesou těžké dřevěné kříže a lidé je přitom bičují.

Kruté Velikonoce na Filipínách

Podobný, ještě krutější zvyk, mají na Filipínách. Ve městě San Fernando velmi autenticky napodobují křížovou cestu. Mladíci zde také nosí kříže a jsou bičováni a někteří dokonce i přibití na kříž. Přesto tato krutá zábava přiláká každý rok mraky turistů.

Jak se slaví Velikonoce v Austrálii

V Austrálii je oslava Velikonoc podobná jako třeba v Anglii nebo v USA. Díky mnoha národnostem zde ale najdete mnoho různých zvyků a tradic. I zde se pořádá hon na vajíčka a pečou se Hot cross buns, ve školách požádají soutěže o nejhezčí klobouk. Většina Australanů je nábožensky založená a tak slaví především v kostele. S pomlázkou se zde nechodí, ač mají Australané v pondělí volno. Pořádají výlety do přírody a pikniky.

Velikonoce letem světem – Filipínci dodržují opravdu krutou tradici Foto: Pixabay

Velikonoce na Novém Zélandu

Na Novém Zélandu je 50 % křesťanů a oslavy Velikonoc probíhají v tomto duchu. Ateisté si prostě užívají volna. Výzdoba je poněkud bizarní. Je zde totiž podzim, ale přesto všude najdete jarní symboly s kytičkami a mláďaty, podobně jako na Vánoce v parném létě jsou zde k vidění sněhuláci a sněhové vločky. Jinak se slaví podobně jako v Austrálii. Zvláštností je lov králíků na jižních svazích Nového Zélandu. Vítěz obdrží 1000 dolarů. Králíci jsou zde považováni za škůdce a lov vůbec je v této zemi velmi populární. Ve městech se schovávají obrovská zdobená vejce a děti je hledají. Velmi oblíbená je velikonoční přehlídka, která trvá několik dní. Je zde k vidění karnevalová promenáda, cirkusová vystoupení a další zábavné aktivity doprovázené živou hudbou.

 

Zdroje: https://www.visitkiwi.cz/velikonoce-na-novem-zelandu-p498.htm, https://www.novinky.cz/clanek/cestovani-velikonoce-na-velikonocnim-ostrove-40280726, https://usa.avetour.cz/jak-se-slavi-velikonoce-v-usa.html, https://australie.avetour.cz/jak-se-slavi-velikonoce-v-australii.html, https://blog.rybizak.cz/velikonoce-ve-svete-jak-se-slavi-ve-finsku-nebo-v-kanade/

Velikonoce letem světem – Filipínci dodržují opravdu krutou tradici Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.